.NET DevPL | Posty z Facebooka

Wszystkie Top ostatni miesiąc Top rok

Natknąłęm się na ciekawą bibliotekę do mockowania https://github.com/tonerdo/pose
Przyklad mockowania (a raczej robienia shim https://en.wikipedia.org/wiki/Shim_(computing)) dla DateTime.Now Shim dateTimeShim = Shim.Replace(() => DateTime.Now).With(() => new DateTime(2004, 4, 4));
tonerdo/pose
https://github.com/tonerdo/pose
Przed świętami wrzucam link do fajnej serii postów nt.:"Scalable and Performant ASP.NET Core Web APIs"
https://www.carlrippon.com/scalable-and-performant-asp-net-core-web-apis-asynchronous-operations/
Scalable and Performant ASP.NET Core Web APIs: Asynchronous Code - Carl's Blog
https://www.carlrippon.com/scalable-and-performant-asp-net-core-web-apis-asynchronous-operations/
Ostatnio polecałem tego bloga http://enterprisecraftsmanship.com/ a chciałbym jeszcze polecić kursy autora bloga na pluralsight https://app.pluralsight.com/profile/author/vladimir-khorikov znajdziecie tam pierwszy sensowny i jedyny praktyczny kurs DDD, pragmatyczne testowanie, elementy programowania funkcyjnego, refaktoring anemicznych modeli i najnowszy "Domain-Driven Design: Working with Legacy Projects". To co mnie urzekło to bardo pragmatyczne podejście, przejrzyste przykłady i kodowanie na żywo. praktycznie każdy kurs jest warty obejrzenia także jak ktoś ma konto to zapraszam do obejrzenia w święta chyba że ktoś nie lubi rosyjskiego akcentu :)
Enterprise Craftsmanship - Software development principles and best practices
http://enterprisecraftsmanship.com/
Cross platform code coverage arrives for .NET Core - przyklad jak mozna badac test code coverage w projektach C# i js
Cross platform code coverage arrives for .NET Core
https://tattoocoder.com/cross-platform-code-coverage-arrives-for-net-core/
#Blazor i wołanie REST-owych API? Żaden problem
Szymon Kulec 'Scooletz'
https://buff.ly/2G7JxDU
Nie do końca .NET, ale ciekawe :)
Why Outsourcing your IT to Poland Will Ruin Your Life.
https://www.linkedin.com/pulse/why-outsourcing-your-poland-ruin-life-steve-sydenham/
Podsumowanie naszej #DotNetos trasy. O tym, co się udało i co się bardzo udało ;-)
Szymon Kulec 'Scooletz'
http://blog.scooletz.com/2018/03/22/dotnetos-podsumowanie/
Dziś na Packtpub Functional C#
Free Learning - Free Programming eBooks | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Pojawiły się nagrania z NDC London 2018
NDC London 2018 - YouTube
https://www.youtube.com/playlist?list=PL03Lrmd9CiGc8PAJ70E204i-DKRTGHAdp
W Polsce działa kilka grup .NET w różnych miastach. Lista tych, o których wiem jest tutaj: http://netdevelopers.pl/groups (oczywiście zapraszam do dodawania/aktualizacji listy)
Mam do Was prośbę/zapytanie. Jeżeli ktoś chciałby wystąpić jako prelegent na którejś grup to proszę o kontakt. Przeważnie jest tak, że organizatorzy grup zwracają koszty przejazdu i ew. noclegu prelegenta. Nie mogę się tutaj wypowiadać ze 100% pewnością - wszystko zależy od grupy konkretnej. Tak na pewno robimy na WrocNET.
Podejmę się koordynacji komunikacji potencjalnych prelegentów. Zależy mi na sprawniejszym aktywowaniu osób offline :) Najczęściej wychodzi, że prelegenci nie wiedzą gdzie się zgłosić, a organizatorzy gdzie szukać prelegentów. Klasyczny problem jajka i kury.
Jak wygląda praktyka: 1. Zaczep mnie na priv - jak masz fajną rzecz to pokazania. Nauczyłeś sie czegoś i chcesz się tym podzielić. 2. Zapiszę Twoje dane kontaktowe, temat i ew. potencjalne miejsca gdzie chciałbyś wystąpić. 3. Skontaktuję się z organizatorami grup i przekaże im takie info. 4. Jeżeli wśród Twoich znajomych są osoby chcące wystąpić na grupie .NET - skontaktuj je ze mną :)
Benefity: 1. Prelegent - nabędziesz lub poszerzysz doświadczenie w przemawianiu publicznym. Dodatkowo zwiedzisz za free jakieś miasto :) Czasem nawet zareklamuje firmę, gdzie pracuje. 2. Grupa - nauczy się czegoś nowego od prelegenta
Zapraszam do kontaktu.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1730684606978238&set=gm.936058956575460&type=3
Ostatnio na slacku DevsPl pisałem o tworzeniu nowej aplikacji w asp.net mvc core 2 z minimalną listą zewnętrznych zależności. Wyszło nam:
- Autofac (+ dodatki) - Dapper (+ dodatki) - FluentValidation - MediatR - Serilog (+ dodatki) - Swagger - DbUp - Template UI oparty o Bootstrap 4 (+ jQuery)
Baza danych to sql server, ale docelowo postgre. Cały system chcemy zrobić zgodnie z http://scs-architecture.org/. Powyższe dotyczy tylko jednego z serwisów całego systemu. :)
SCS: Self-Contained Systems
http://scs-architecture.org/
#nauka #books
Darmowe ebooki od Microsoft
Microsoft Virtual Academy
https://mva.microsoft.com/ebooks?WT.mc_id=mva_smc_lexawareness_usen_twitter_ebooks_1398_
#daytip
To i moja kolej. Mój świat zatrząsł się w posadach, gdy odkryłem, że jedna instancja VS może debbugować więcej niż jeden proces naraz. Wystarczy w trakcie sesji debugowej kliknąć prawym na innym projekcie i wybrać opcję Debug -> Start new instance (projekt się nawet skompiluje jeśli zajdzie taka potrzeba).
Co więcej, działa też Attach to process, a nawet Remote Debug. Bardzo przydatne w sytuacji, gdy w jednej solucji mamy i klienta, i serwer. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby debbugować dwie instancje tego samego projektu.
Czasem dla przejrzystości warto jednak odpalić VS drugi raz i mieć dwa okna obok siebie.
#DayTip Visual Studio - Editor Alt+Up/Down Tym skrótem możemy przenosić linijki kodu lub zaznaczony tekst, odpowiednio strzałka w górę i w dół przenosi aktualną linię/zaznaczony tekst o jedną linię w górę lub w dół. Przydatne zamiast bawić się zaznaczaniem, kopiowaniem wklejaniem.
i.imgur.com
https://i.imgur.com/bTWUKSY.gif
Fajna prezentacja o Docker, jeśli ktoś chce dobrze zrozumieć.
G/Devs Lublin
https://www.facebook.com/gdevslublin/videos/1002182133265901/
#DayTip #VisualStudio czy kiedykolwiek zdażyło Ci się skopiować pustą linijkę zaraz po skopiowaniu jakiegoś fragmentu kodu? Wciśnij kilka razy Ctrl + Shift + V. Każde wciśnięcie tej kombinacji wkleja zawartość schowka z poprzedniego kopiowania. Jeśli masz R#, to dodatkowo pokazuje się piękne okienko :)
#DayTip Jak w pasku adresu w Exploratorze wpiszemy "cmd" lub "powershell" to odpala nam konsole w tym katalogu na ktorym jestesmy
#DayTip #VisualStudio201X #Debugging tip od mnie którego mega czesto korzystam, kiedy chce jeszczez raz przedebugowac poprzednią linijkę wystarczy zółtą strzałeczke debbugera przeciągnąć do lini która nas interesuje. https://msdn.microsoft.com/en-us/library/y740d9d3.aspx#Move the pointer to change the execution flow Enjoy :)
Navigating through Code with the Debugger
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/y740d9d3.aspx#Move
Chciałbym zaproponować małą inicjatywę na grupie. Nieraz odkrywamy w czasie pracy jakieś drobne triki które ułatwiają nam pracę i można się nimi podzielić z innymi albo też znamy coś od lat a może inni jeszcze tego nie znają. Więc proponowałbym krótkie wpisy z #DayTip (lub o innej nazwie). Co wy o tym sądzicie?
Zawitaliśmy do Rzeszowa z devWarsztaty :)
ktoś chętny?
https://www.meetup.com/devWarsztaty/events/248333604/ :)
[Rzeszów] Microservice development (with examples in NServiceBus)
https://www.meetup.com/devWarsztaty/events/248333604/
Zastanawiam się jak można wypuścić ORM do SQL, który po prawie 2 latach dopiero dostaje wsparcie dla grupowania :D.
EF Core 2.1 Roadmap: Views, Group By, and Lazy Loading
https://www.infoq.com/news/2018/02/EF-Core-2.1-Road-Map
Gang ThreeDotNetos przesłał mi próbkę swojego narkotycznedo kodu. Spróbowałem kropelkę i... czuć działanie. Aż się boję co łyżeczka może zrobić, a o całej butelce nie wspominając. Jestem pewny, że wiedza propagowana na ich tournee wyciśnie siódme poty z CPU i .NET Frameworka.
Gang ThreeDotNetos przetoczy się przez Polskę w połowie marca. Wiadomo czym będą handlować. Z tego co się orientuję to trzeba się na deal zapisać tutaj: https://dotnetos.org/
Towar na pewno mają dobry :)
ps. mam nadzieję, że nie uśmierą mnie za wyleakowanie tych informacji.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1712182128828486&set=gm.927554280759261&type=3
Przy okazji robienia aplikacji mobilnej potrzebowałem darmowego rozwiązania, które pozwoliłoby mi stworzyć REST-owe API wraz backendem.
Tutaj opisałem jak można w prosty sposób postawić taki serwer z wykorzystaniem AWSa i C#:
Deploy a free backend with REST API using Amazon Web Services (AWS)
https://wojciechkulik.pl/csharp/deploy-a-free-backend-with-rest-api-using-amazon-web-services-aws
Avalonia is a cross platform .NET UI framework inspired by WPF, with XAML, data binding, lookless controls and much more. Avalonia is the only way to bring XAML-based applications to Windows, Mac and Linux.
Avalonia UI Framework - Avalonia Beta 1
http://avaloniaui.net/blog/2018-02-18-avalonia-beta1
https://www.manning.com/books/exploring-dot-net-core
Exploring .NET Core with Microservices, ASP.NET Core, and Entity Framework Core
https://www.manning.com/books/exploring-dot-net-core
Prosty i zarazem skomplikowany (bebechy!!!!) przyklad async/await
One user scenario to rule them all
https://blogs.msdn.microsoft.com/seteplia/2018/02/14/one-user-scenario-to-rule-them-all/
Ostatnio coraz częściej widzę dyskusje nt baz SQL/NoSQL, głównie z powodu rosnącej popularności tych drugich. Ma ktoś może jakiś dobry tekst, artykuł, przewodnik, książkę po wyborze której użyć do czego?
I tak, wiem, "to zależy" i że mogę sobie sam przeanalizować... ale może już ktoś coś fajnego napisał, tylko utonęło w śmieciach internetu.
Za dobre źródło i odpowiedzi uznaję takie, które: - nie utożsamiają NoSQL z MongoDB albo JSON - nie wyrokują w pierwszym zdaniu że "SQL/NoSQL to gówno i nie używaj" - nie trzymają się dogmatów w stylu "tylko pełna normalizacja!!!!!" / "więcej niż jedna kolekcja w MongoDB to grzech ciężki" - wykraczają poza podstawową analizę czym się różni SQL od NoSQL i przykłady na trzech tabelach / dwóch kolekcjach - analizują którąś z baz z perspektywy pracy nad projektem przez rok, dwa, kilka, a najlepiej gdy nastąpiła migracja w którąś ze stron SQL/NoSQL lub zastanawiano się nad tym
Kolejne ciekawostki: A new experiment: Browser-based web apps with .NET and Blazor
A new experiment: Browser-based web apps with .NET and Blazor
https://blogs.msdn.microsoft.com/webdev/2018/02/06/blazor-experimental-project/
Jeżeli ktoś jeszcze biedzi się z NUnit v2 i chce mieć v3, to zrobiłem https://github.com/wachulski/nunit-migrator . Na bazie Roslyn. Mam w pracy ~ 80 projektów unit testów. Zaoszczędziłem dzięki temu 1-2 dni na migrację. Oczywiście rozwój zajął więcej, więc dzielę się, żeby kolektywne ROI > 0
wachulski/nunit-migrator
https://github.com/wachulski/nunit-migrator
14 godzin temu wystartowała rejestracja na Tour Trzej Dot Netos. Mamy ponad 250 osób, a grupa liczy ponad 3100! Jeśli jeszcze się nie zapisałeś - sprawdź listę miast! https://www.meetup.com/Dot-Netos/events/
https://www.facebook.com/1164148896962654/videos/1790155401028664
Ruszyła właśnie rejestracja na Trzej Dot Netos - zapraszamy na https://www.meetup.com/Dot-Netos/events/! Dla niezdecydowanych filmik promocyjny https://www.youtube.com/watch?v=o_U1blZhW5U :)
www.youtube.com
https://www.youtube.com/watch?v=o_U1blZhW5U
Jakby kogoś interesowało tworzenie rozwiązań opartych o blockchain w c# :)
buildazure.com
https://buildazure.com/2018/01/25/open-source-book-programming-the-blockchain-in-c/
Dziś na packtpubie .net design paterns:) https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning :)
Free Learning - Free Programming eBooks | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Jak ktos nie chce wydawac kasy na swietna ksiazke https://dataintensive.net/
To Microsoft wydal cos 'podobnego' - za free https://azure.microsoft.com/en-us/resources/designing-distributed-systems/en-us/
Designing Data-Intensive Applications (DDIA) — an O’Reilly book by Martin Kleppmann (The Wild Boar Book)
https://dataintensive.net/
3 post o ścieżce w kierunku CQRS, a w nim: - jak tworzyć synchronicznie read model - jak użyć do tego Domain Eventów i bibliotekę MediatR - jak robić zapytania do read modelu przez Dappera - jak to wszystko otoczyć transakcją - jak odtworzyć read model przy istniejącej aplikacji - i na koniec kod źródłowy (w sumie to na początku)
Zapraszam co czytania i narzekania :)
CQRS – Third step – Synchronous read model | Radek Maziarka Blog
http://radblog.pl/en/2018/01/08/cqrs-third-step-synchronous-read-model/
Newsik na niedziele?
Stacktrace improvements in .NET Core 2.1
https://www.ageofascent.com/2018/01/26/stack-trace-for-exceptions-in-dotnet-core-2.1/
Zbiór źródeł odnośnie tego co jest pod spodem .NET. Jest też kilka nazwisk z naszego podwórka, więc tym bardziej polecam :)
Resources for Learning about .NET Internals
http://mattwarren.org/2018/01/22/Resources-for-Learning-about-.NET-Internals/?utm_source=csharpdigest&utm_medium=email&utm_campaign=featured
Ach ci Millenialsi, nie chcą kodować. Nie to co moje pokolenie w moich czasach, teraz to korzystają z komputerów zamiast zastanawiać się jak wyjść z Vima. /sarkazm
Report: 80's kids started programming at an earlier age than today's millennials
https://thenextweb.com/dd/2018/01/23/report-80s-kids-started-programming-at-an-earlier-age-than-todays-millennials/
Trochę statystyk: https://research.hackerrank.com/developer-skills/2018/ (via Piotr Sowa)
2018 Developer Skills Report by HackerRank
https://research.hackerrank.com/developer-skills/2018/
Ciekawe :) AWS w visual studio :)
Serverless ASP.NET Core 2.0 Applications | Amazon Web Services
https://aws.amazon.com/blogs/developer/serverless-asp-net-core-2-0-applications/
Coś dla fullstack'ów Bootstrap 4 released https://blog.getbootstrap.com/ Free Bootstrap 4 themes https://bootswatch.com/ Nauka flexbox poprzez zabawę http://flexboxfroggy.com/#pl Nauka css poprzez zabawę http://cssgridgarden.com/#pl
Bootstrap
https://blog.getbootstrap.com/
Mam perełkę
GoalKicker.com – Free Programming Books
http://goalkicker.com/
DateTime tips
4 Common C# Datetime Mistakes and How to Avoid Them
https://blog.submain.com/4-common-datetime-mistakes-c-avoid/
Nowy rok, nowa inicjatywa! Zapraszamy :)
Trzej Dot Netos
http://www.dotnetos.org/
Interesująca sprawa. http://antyweb.pl/pogrom-w-branzy-it-w-indiach-do-2022-roku-prace-moze-stracic-700-000-osob/
W świetle tego, że aktualnie sam pracuję nad projektem przejętym od Pakistańczyków (których styl pracy IMHO zbytnio od indyjskiego nie odbiega...) widzę, że rzeczywiście coś jest na rzeczy...
Czyżby to oznaczało potencjalny wysyp "nowych" projektów z potwornym, legacy kodem?
Pogrom w branży IT w Indiach - do 2022 roku pracę może stracić 700 000 osób
http://antyweb.pl/pogrom-w-branzy-it-w-indiach-do-2022-roku-prace-moze-stracic-700-000-osob/
Jeszcze raz nt. Disposable, Finalizers i HttpClient
Disposable, Finalizers, and HttpClient
https://blogs.msdn.microsoft.com/alazarev/2017/12/29/disposable-finalizers-and-httpclient/
Hej :) Kogoś może zainteresować seria, którą rozpocząłem dzisiejszym postem na temat automatyzacji przy użyciu SpecFlow. Tematy, które będę poruszał zarówno będą atrakcyjne dla osób, które wchodzą w automatyzacje testów akceptacyjnych jak i bardziej zaawansowanych czytelników.
Testy automatyczne przy użyciu SpecFlow, Selenium WebDriver i C# (część I) - Testuj.pl
https://testuj.pl/blog/testy-automatyczne-przy-uzyciu-specflow-selenium-webdriver-c-czesc/
.NET + GPU
Hybridizer: High-Performance C# on GPUs | Parallel Forall
https://devblogs.nvidia.com/parallelforall/hybridizer-csharp/
Bardzo fajny algorytm sortowania z uzyciem usypiania watkow ^^
Sorting algorithms/Sleep sort - Rosetta Code
https://rosettacode.org/wiki/Sorting_algorithms/Sleep_sort
Chłopaki nie zwalniają tempa ;)
Visual Studio 2017 Version 15.6 Preview
https://blogs.msdn.microsoft.com/visualstudio/2017/12/07/visual-studio-2017-version-15-6-preview/
Temat juz tutaj poruszany, ale mysle ze warto poczytac.
C# 8.0 Features: A Glimpse of the Future - NDepend
https://blog.ndepend.com/c-8-0-features-glimpse-future/
Widząc ten kurs dla testerów mógłbym użyć wielu rozmaitych przymiotników, ale na pewno, "śmieszny" by się wśród nich nie znalazło... Bardziej przerażające niż zabawne.
Super funny teacher teaching software testing in India - Video Dailymotion
http://www.dailymotion.com/video/x2ipq11
Background taski w .NET Core 2.x
Implementing background tasks in .NET Core 2.x webapps or microservices with IHostedService and the BackgroundService class
https://blogs.msdn.microsoft.com/cesardelatorre/2017/11/18/implementing-background-tasks-in-microservices-with-ihostedservice-and-the-backgroundservice-class-net-core-2-x/
Kumpel odkrył świetny dodatek do Visual Studio do robienia "copy/paste" z klas C# do klas TypeScript (np. z viemodel w C# na viewmodel w .ts):
TypescriptSyntaxPaste - Visual Studio Marketplace
https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=NhaBuiDuc.TypescriptSyntaxPaste
16.12.2017 największa polska konferencja online nt. technologii Microsoftowych zorganizowana przez community :)
Rezerwujcie czas I zapisujcie się na wydarzenie :)
DotNETConfPL 2017
https://www.facebook.com/events/1909125229308067/
Gdyby kogoś interesowała różnica między IEnumerable a IQueryable, albo Func od Expression. Całe spotkanie warte obejrzenia.
Head to Head: Scott Allen and Jon Skeet - Scott Hanselman
https://www.youtube.com/watch?v=H2KkiRbDZyc
SQL Operations Studio is a data management tool that enables working with SQL Server, Azure SQL DB and SQL DW from Windows, macOS and Linux.
Microsoft/sqlopsstudio
https://github.com/Microsoft/sqlopsstudio
Tip of the day - jak otworzyć command line z eksploratora plików. Może to znacie ale ja żyłem w nieświadomości :) Wystarczy wpisać w pasku adresu cmd i enter.
https://www.facebook.com/1086953198024512/videos/1500681876651640
Calkiem ciekawy nowy ficzer - bezpieczny i szczesliwy dostep do pamieci
https://channel9.msdn.com/Events/Connect/2017/T125
I more details http://adamsitnik.com/Span/
C# 7.2: Understanding Span
https://channel9.msdn.com/Events/Connect/2017/T125
Visual Studio Live Share - wspódzielenie ide w czasie rzeczywistym (również pomiędzy vs code i zwykłym vs)
Introducing Visual Studio Live Share
https://code.visualstudio.com/blogs/2017/11/15/live-share
Dziś podczas kawy z Jakubem wpadł pomysł organizacji devWarsztaty na temat kubernetes. Ktoś chętny do poprowadzenie tego ze mną? :) Ja robię kubernetes i CD, a drugi prowadzący docker i CI. Ręka do góry kto by się pisał :D
Domena Piotra Zielińskiego została przejęta? 😀
pzielinski.com
http://www.pzielinski.com/
Mastering .NET Machine Learning na packtpubie dziś:
Free Learning - Free Programming eBooks | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Za każdym razem kiedy zaczynam mieć wątpliwości co do stacka .NETowego puszczam sobie to. RoR do 1.25 później JS.
Wat
https://www.destroyallsoftware.com/talks/wat
Dowcip roku... Windows Containers wreszcie obsługują prawidłowo localhost.. po roku :)
Available to Windows 10 Insiders Today: Access to published container ports via “localhost”/127.0.0.1
https://blogs.technet.microsoft.com/networking/2017/11/06/available-to-windows-10-insiders-today-access-to-published-container-ports-via-localhost127-0-0-1/
Niby banały, ale jednak często takie błędy są popełniane.
5 Błędów, pomyłek nowicjusza w języku C# : Pułapki C#
http://cezarywalenciuk.pl/blog/programing/post/10-bledow-pomylek-nowicjusza-w-jezyku-csharp
Hermetycznie ;-)
Programista u lekarza internisty
https://www.youtube.com/watch?v=xotfMueoKIA
http://devmate.net/2017/10/entity-framework-the-query-plan-cache-story/ głównie dla tych co używają Entity Framework i mają/mieli problemy z wydajnością....
Entity Framework – the query plan cache story – DevMate
http://devmate.net/2017/10/entity-framework-the-query-plan-cache-story/
Przypadkowe znalezisko od wujka googla
quozd/awesome-dotnet
https://github.com/quozd/awesome-dotnet
Swietny post Cezary Walenciuk nt. dodatków do VS Code
Visual Studio Code : Jakie dodatki zainstalować
http://cezarywalenciuk.pl/blog/programing/post/visual-studio-code--jakie-dodatki-zainstalowac
Offtopic ;)
Version 5.0.0 of Angular Now Available – Angular Blog
https://blog.angular.io/version-5-0-0-of-angular-now-available-37e414935ced
Kolejny post z serii CQRS - jak wprowadzić prosty read model do twojej aplikacji. Na przykładzie bibliotek Dapper i AutoMapper + ProjectTo.
CQRS – Second step – Simple read model | RadBlog
http://radblog.pl/en/2017/10/31/cqrs-second-step-different-query-model/
Microsoft daje $200 kredytu w Azure dla każdego:
Experiment with Azure for FREE!
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/10/19/experiment-with-azure-for-free/
#kubernetes #netcore #openFaas
How to Build a Kubernetes Cluster with ARM Raspberry Pi then run .NET Core on OpenFaas
https://www.hanselman.com/blog/HowToBuildAKubernetesClusterWithARMRaspberryPiThenRunNETCoreOnOpenFaas.aspx
W kapciach można w domu obejrzeć niezależnie od pogody :)
Dotnetconf PL
http://dotnetconf.pl/
Na dziś kawałem kodziku:Easy C# API for Distributed Background Tasks/Jobs for .NET Core.
brthor/Gofer.NET
https://github.com/brthor/gofer.net
pzdr. z Redmond
Just Join IT – Live Stream #7: Jakub Jędryszek @Microsoft - Redmond
https://youtu.be/5uEdpDx4Y5g
Historia pewnej ikonki ;)
The Icon Journey
https://code.visualstudio.com/blogs/2017/10/24/theicon
Z notatnika programisty:
• Parnas: Bez ryzyka może być zmieniane tylko to co jest ukryte. • Dijkstra: Testowanie może wykazać obecność błędów, lecz nie ich brak. • Pareto-Zipf: Około 80% defektów pochodzi z 20% modułów. • Corbato: Produktywność i niezawodność zależy od długości zapisu tekstu programu. • Conway: System odzwierciedla strukturę organizacyjną, która go tworzy. • Fagan: Inspekcje istotnie zwiększają produktywność, jakość i stabilność projektu. • Porter-Votta: Efektywność inspekcji jest niemal niezależna od ich organizacyjnej formy. • Basili-Moller: Małe zmiany charakteryzują się wyższą gęstością defektów niż duże. •Brooks: Dodawanie ludzi do opóźnionych projektów jeszcze bardziej je opóźnia.
No nie wiem czy bym dał radę Hello World napisać bez pomyłek...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1941725632520874&set=gm.864424250405598&type=3
Przymiarki do C# 8.0
C# 8 – The Shape of the Things to Come
https://rubikscode.net/2017/10/23/c-8-the-shape-of-the-things-to-come/
Dziś o godzinie 14:00 odbędzie się webinar z Szymon Kulec na temat Azure Service Fabric.
ASF jest najnowszym trendem do tworzenia stanowych i bezstanowych aplikacji, chcąc uzyskać jak najwyższą skalowalność. Azure, AWS, środowiska Windows, Linux - wszędzie tam jesteś w stanie uruchomić Service Fabric by hostować swoje aplikacje.
Zapraszam serdecznie :)
Szymon Kulec: Microsoft Service Fabric
https://www.youtube.com/watch?v=tToSCPvOr10
Fajna oferta #vsts and darmowe repozytoria https://buff.ly/2l22r9f #git #tfs
Free Private Git Repos | Visual Studio Team Services
https://buff.ly/2l22r9f
Garbage Collector modes
Understanding different GC modes with Concurrency Visualizer
https://blogs.msdn.microsoft.com/seteplia/2017/01/05/understanding-different-gc-modes-with-concurrency-visualizer/
jeden z członków naszej grupy Maciek Misztal opowiada o tym co lubi najlepiej czyli dockery itp. na konferencji NetDeveloperDays.
Slajdy będą dostępne :)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1572868496093184&set=gm.862035630644460&type=3
Paczta co Konrad udostępnia! czytać i brać póki gorące! :)
Blog Kokosa - Konrad Kokosa
http://tooslowexception.com/the-ultimate-net-experiment-project/
Jest mi bardzo miło poinformować, że team złożony z Krzyśka Biernata (SysOps/DevOps - PL), Wiktora Zasowskiego (SysOps/DevOps - PL), Adnana Abdulhussein'a i ze mnie - wygrał wczoraj #OpenHack w Amsterdamie
Hashtaggen #openhack på Twitter
https://twitter.com/hashtag/openhack?src=hash
Na dziś kilka ukrytych funkcjonalności w VS 2017 (i częściowo w C#)
7 Hidden Gems in Visual Studio 2017
https://blogs.msdn.microsoft.com/visualstudio/2017/10/05/7-hidden-gems-in-visual-studio-2017/
offtop z linkedina :D
Od kilku miesięcy prowadzę pewną grę na LinkedIn....
https://www.wykop.pl/wpis/27207801/od-kilku-miesiecy-prowadze-pewna-gre-na-linkedin-t
Może komuś się przyda. Free. Exploring .NET Core with Microservices, ASP.NET Core, and Entity Framework Core http://goo.gl/XYRXK1
Manning | Exploring .NET Core with Microservices, ASP.NET Core, and Entity Framework Core
http://goo.gl/XYRXK1
Lektura na weekend: https://github.com/dotnet/coreclr/blob/master/Documentation/botr/README.md
W środku opis czarnej magii jaka się dzieje wewnątrz 'Core'. 🤩👽👾
dotnet/coreclr
https://github.com/dotnet/coreclr/blob/master/Documentation/botr/README.md
Edge everywhere - jeśli tylko ktoś go będzie chciał :)
Announcing Microsoft Edge for iOS and Android, Microsoft Launcher
https://blogs.windows.com/windowsexperience/2017/10/05/announcing-microsoft-edge-for-ios-and-android-microsoft-launcher/
Ogólny zarys tego co siedzi pod spodem tych dwóch rozwiązań.
Local functions vs. lambda expressions
https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/csharp/local-functions-vs-lambdas
Pojawiło się video z DevConfPL (stare DevDay). Filmy znajdziecie tutaj:
DevConf PL
https://www.youtube.com/channel/UCXp2tbIOcFe0WP1OaoREmWA/videos
The Book of the Runtime
The Book of the Runtime - The internals of the .NET Runtime that you won't find in the documentation
https://www.hanselman.com/blog/TheBookOfTheRuntimeTheInternalsOfTheNETRuntimeThatYouWontFindInTheDocumentation.aspx
private protected :D
Upcoming features and enhancements in C# 7.2 - TechCartNow.com
http://www.techcartnow.com/upcoming-features-and-enhancements-in-c-sharp-7-2/
Wideo z wczorajszego .NET Conf (jest odgórne zalecenie żeby oglądać w czasie pracy) :)
.NET Conf 2017 | Channel 9
https://channel9.msdn.com/Events/dotnetConf/2017
Wirtualna, darmowa 3-dniowa konferencja o .NET. Sprawdźcie agendę. Wygląda ciekawie.. .NET Cory,Xamariy itp.
.NET Conf 2017
https://www.dotnetconf.net/
Witaj szkoło! Oto lista spotkan lokalnych grup .NET
http://netdevelopers.pl/groups
Nowinki w C# 7.1
C# 7.1 - Everything You Need To Know
https://www.danielcrabtree.com/blog/329/c-sharp-7-1-everything-you-need-to-know
Wytlumaczenie czym jest .NET Standard
Understanding .NET Standard - An Interface Not An Implementation
https://www.danielcrabtree.com/blog/303/understanding-net-standard-an-interface-not-an-implementation
Nie jest to stricte .NET ale może kogoś zainteresuje
New WinDbg available in preview!
https://blogs.windows.com/buildingapps/2017/08/28/new-windbg-available-preview/
Cześć, Chciałbym się z Wami podzielić projektem open source, który rozwijamy od prawie roku, opartym głównie na .NET Core 2.0 od strony backendu (mikroserwisy, Docker i cała reszta tego hype).
W skrócie jego celem jest zarówno usprawnienie komunikacji pomiędzy mieszkańcami i jednostkami publicznymi jak i aktywizacja ludzi do przykładania większej uwagi o wspólne dobro jakim jest ich okolica oraz środowisko.
Wszystko da się odpalić lokalnie w dość prosty sposób za pomocą Dockera jak i bez (repo Collectively.Docker z odpowiednimi skryptami) gdyby ktoś był zainteresowany ;).
Piotr Gankiewicz
http://piotrgankiewicz.com/2017/08/26/collectively-an-open-source-platform-for-the-citizens/
Dla wszystkich fanów F# i Durable Tasków Marcin Malinowski napisał nowego posta co i jak :)
There is no such thing as a free Free monad
https://finai.com/en/newsroom/there-is-no-such-thing-as-a-free-free-monad/
Bardzo fajna prezentacja o historii .NET, Windowsa i samego Microsoft.
The History of .NET | Richard Campbell of .NET Rocks!
https://www.youtube.com/watch?v=FFCn_z7dn_A
Co nas czeka w c# 8
A Preview of C# 8 with Mads Torgersen
https://channel9.msdn.com/Blogs/Seth-Juarez/A-Preview-of-C-8-with-Mads-Torgersen
Świat bez Resharpera jest możliwy z VS2017 i darmowymi dodatkami wykorzystującymi Roslyn
Roslynator for VS 2017 | ardalis
https://ardalis.com/roslynator-for-vs-2017
Ksiazkeczka za free "Architecting Modern Web Applications with ASP.NET Core and Microsoft Azure"
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/08/09/web-apps-aspnetcore-architecture-guidance/
Web Applications with ASP.NET Core Architecture and Patterns guidance
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/08/09/web-apps-aspnetcore-architecture-guidance/
Bearer tokeny w .NET Core
Using bearer tokens in ASP.NET Core
http://gunnarpeipman.com/2017/08/aspnet-core-bearer-token/
W ramach pracy nad lightning talkiem popełniłem taki artykuł, o pierwszym z kroków w transformacji projektu w kierunku CQRS. Może kogoś zainteresuje :)
CQRS – First step – Split to commands and queries
http://radblog.pl/2017/08/19/cqrs-first-step-split-to-commands-and-queries/
Hej, Ponieważ można uznać, że .NET Core Tour oficjalnie został zakończony wraz z ostatnimi warsztatami 28 lipca w Warszawie, chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy nas wspierali, gościli i brali udział w wydarzeniu! :)
Piotr Gankiewicz
http://piotrgankiewicz.com/2017/08/16/net-core-tour-summary/
I chyba już ostatni news na dziś
Announcing .NET Core 2.0
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/08/14/announcing-net-core-2-0/
Długi weekend, wszysycy odpoczywają a tu na świecie BANG!
AspNet Core 2.0 już jest. To co w środę czeka nas upgrade nie?
Stapp.space
https://www.nuget.org/packages/Microsoft.AspNetCore/
Mała anegdotka z dzisiaj. Opróżniałem plecak i odłożyłem na bok książkę, którą aktualnie czytam. (Jakieś) wcześniejsze wydanie tejże: http://www.empik.com/praca-z-zastanym-kodem-najlepsze-techniki-michael-feathers,p1143740022,ksiazka-p . Przechodząca obok żona, którą rzuciła na nią kątem oka: - Co? "Praca z zasranym kodem"?
Nawet, kochanie, nie masz pojęcia jak blisko prawdy jesteś :-P
Praca z zastanym kodem. Najlepsze techniki
http://www.empik.com/praca-z-zastanym-kodem-najlepsze-techniki-michael-feathers,p1143740022,ksiazka-p
Wiadomość na dziś .NET Standard 2.0 is final.
Nie wiem czy to oznaczy że można już go używać, bo ostatnio w .NET zmieniła się nomenklatura 😉
.NET Standard 2.0 is final · Issue #24 · dotnet/announcements
https://github.com/dotnet/announcements/issues/24
Prawdopodobnie największy polski materiał na temat Serverless ;)
Czy czegoś wam w nim brakuje? coś byście chcieli by było dokładniej opisane?
Jakub Gutkowski
https://blog.gutek.pl/2017/08/10/wszystko-o-serverless-w-jednym-miejscu
Project Rider doczekał się w końcu wersji 1.0 :).
Rider: A cross-platform .NET IDE by JetBrains
https://www.jetbrains.com/rider/
Dziś nasza grupa osiągnęła 3000 członków!!
Większość z Was odpowiadała na nieśmiertelne pytanie: "Dlaczego chcesz dolaczyc do grupy .NET Developers Poland?". Pytanie relatywnie proste, które pozwala zebrać grupę osób chcących dzielić się wiedzą w zakresie programowania (w szczególności .NET)
Są też takie osoby, które znam osobiście lub wystarczająco dobrze zaargumentowały swoją chęć przynależności do grupy, że powyższe pytanie było zbędne :)
Dzięki dzieleniu się wiedzą stajemy się lepszymi programistami.
Jestem dumny, że mamy takie polskojęzyczne miejsce w internecie :)
Róbmy tak dalej!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1496992127014155&set=gm.825706934277330&type=3
Mózg eksplodował Php i dotnet core :)
Peachpie - Open Source PHP Compiler to .NET and WordPress under ASP.NET Core
https://t.co/8yw44LPd8a
Project Snowflake: Non-blocking safe manual memory management in .NET
https://www.microsoft.com/en-us/research/publication/project-snowflake-non-blocking-safe-manual-memory-management-net/
Project Snowflake: Non-blocking safe manual memory management in .NET - Microsoft Research
https://www.microsoft.com/en-us/research/publication/project-snowflake-non-blocking-safe-manual-memory-management-net/#
Hej, być może komuś z Was się przyda, bo zjadłem trochę nerwów na poprawnej implementacji tego zagadnienia ;). JWT z HMAC oraz RSA dla ASP.NET Core - opis + repo z kodem.
Piotr Gankiewicz
http://piotrgankiewicz.com/2017/07/24/jwt-rsa-hmac-asp-net-core/
MS udostepnił dużo darmowych książek, może ktoś znajdzie coś dla siebie :D
Largest FREE Microsoft eBook Giveaway! I’m Giving Away MILLIONS of FREE Microsoft eBooks again, including: Windows 10, Office 365, Office 2016, Power BI, Azure, Windows 8.1, Office 2013, SharePoint 2016, SharePoint 2013, Dynamics CRM, PowerShell,..
https://blogs.msdn.microsoft.com/mssmallbiz/2017/07/11/largest-free-microsoft-ebook-giveaway-im-giving-away-millions-of-free-microsoft-ebooks-again-including-windows-10-office-365-office-2016-power-bi-azure-windows-8-1-office-2013-sharepo/
O tym, jak przygotowac darmowy system CI dla aplikacji ASP.NET Core w oparciu o dockera i GitLab Pipelines
Michał Dymel - DevBlog
http://buff.ly/2tzWNNO
C# na sterydach, czyli Nemerle: http://nemerle.org/
"Nemerle is a general-purpose, multi-paradigm programming language for the .Net platform. It is as easy to learn and use as C# or VB.NET but Nemerle is by far more powerful. One may start using it as an advanced C# and then, as learning goes on, employ a range of cool features enabling metaprogramming and functional programming. The metaprogramming is based on macros bearing some similarity to Lisp."
Co o tym myślicie? :)
About - Nemerle programming language official site
http://nemerle.org/About
Style architektonicze wg. Microsoftu:
Chapter 3: Architectural Patterns and Styles
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee658117.aspx
Glimpse of the future :D
Experimental UI framework running .NET in the browser via webassembly
SteveSanderson/Blazor
https://github.com/SteveSanderson/Blazor
Troszkę o nieustającej poprawie wydajności w .NET - niedługo będzie szybszy niż assembler ;)
Performance Improvements in RyuJIT in .NET Core and .NET Framework
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/06/29/performance-improvements-in-ryujit-in-net-core-and-net-framework/
Kupiłem to ostatnio w promocji i gorąco polecam :)
Omer Raviv - OzCode
https://channel9.msdn.com/Shows/On-NET/Omer-Raviv-OzCode?ocid=player
Grzebiąc ostatnio w Postgres'ie, nadziałem się na całkiem interesującego tool'a : https://teamsql.io/ Zaryzykuję stwierdzenie że to takie VS Code dla baz danych :)
TeamSQL - Multi-Platform SQL Client
https://teamsql.io/
Dziś będzie dość akademicko. Trzech panów: Paul Luo Li, Andrew J. Ko i Jiamin Zhu (z czego dwóch pracuje w Microsoft) zrobiło badania wśród pracowników Microsoft, by odkryć cechy dobrego programisty. Poniżej link do artykułu https://faculty.washington.edu/ajko/papers/Li2015GreatEngineers.pdf Polecam przejrzeć strony 4-9 (tabele) jeżeli nie chce się Wam przechodzić przez cały artykuł./
faculty.washington.edu
https://faculty.washington.edu/ajko/papers/Li2015GreatEngineers.pdf
Mało znany skrót a przydaje się do szybkiego sprawdzania rezultatu kodu :). Może komuś się przyda.
Ctrl + E, E – the best Visual Studio shortcut I’ve seen so far!
http://agirlamonggeeks.com/2017/06/07/ctrl-e-e-the-best-visual-studio-shortcut-ive-seen-so-far/
Krótki screencast + wpis odnośnie podstawowego wdrożenia ASP.NET Core na Ubuntu Server wykorzystując Docker i Nginx.
Piotr Gankiewicz
http://piotrgankiewicz.com/2017/06/12/asp-net-core-deployment-using-docker-nginx-and-ubuntu-server/
Nasz .NETowy Kolega Blog Programisty - Jarosław Stadnicki Wchodzi na youtube-y. Bardzo fajny tutorial stawiania aplikacji na Azurze.
Microsoft Azure Deployment Setting, Slots, Branches, Bitbucket
https://www.youtube.com/watch?v=V5TwAHr3SjY
Jeśli używacie Azure Table Storage to zachęcam Was do pobrania nuget'a, który zaoszczędzi wam sporo czasu.
Dzięki niemu można w bardzo łatwy sposób dodawać oraz pobierać wpisy z Table Storage (jedna linia kodu pozwali wam dodać/pobrać obiekt lub listę obiektów), ale nie tylko, ponieważ wspiera tez obsługę blob'a i kolejki.
Więcej info znajdziecie pod adresem: www.brieftech.pl/tomaszmargacz-framework-azure-storage
Enjoy :)
TomaszMargacz.Framework.Azure.Storage - Blog programistyczny
http://www.brieftech.pl/tomaszmargacz-framework-azure-storage
Nowa infografika dotycząca .NET Standard :).
www.microsoft.com
https://www.microsoft.com/net/images/dotNET_poster.pdf
OSS od MS nt. deep learningu
Microsoft releases open-source toolkit to accelerate deep learning - Next at Microsoft
https://blogs.microsoft.com/next/2017/06/01/microsoft-releases-open-source-toolkit-to-accelerate-deep-learning/
http://jakubmaguza.pl/2017/05/o-implementacji-iqueryable-of-t/
Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się w jaki sposób można zaimplementować LINQ do własnego źródła danych - zapraszam do tego i kolejnego posta. Jeśli ktoś chciałby poznać wszystkie elementy na których zbudowany jest LINQ, to zapraszam do przejrzenia wszystkich postów od początku :)
Ten o implementacji IQueryable - jakubmaguza.pl
http://jakubmaguza.pl/2017/05/o-implementacji-iqueryable-of-t/
Przygotowałem dla naszej .NET'owej społeczności konkurs.
Niedawno natrafiłem na projekt DotNetBenchmark, który mnie zachwycił. Chcąc się nim pobawić wymyślałem sobie pretekst do tych zabaw - tym pretekstem jest właśnie temat tego konkursu.
Szczegóły w README.md na GitHub:
TeoVincent/TEO-KONKURS
https://github.com/TeoVincent/TEO-KONKURS
Podejscie void-free w C#
Void-Free Style in C# 7.0
https://programming.lansky.name/void-free-style/
Bad Word Detector - dodatek do Visual Studio wykrywa wulgaryzmy w kodzie źródłowym i je zaznacza. Do przetestowanie w IDE, do poczytania jak działa :) 😎💩
Bad Word Detector — własna wtyczka do detekcji wulgaryzmów w Visual Studio
https://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Bad-Word-Detector--wlasna-wtyczka-do-detekcji-wulgaryzmow-w-Visual-Studio,81299.html
System.Drawing trafi do .NET Core!
Support Full System.Drawing Functionality on .NET Core · Issue #20325 · dotnet/corefx
https://github.com/dotnet/corefx/issues/20325
P - nowy język programowania od MS :).
P: A programming language designed for asynchrony, fault-tolerance and uncertainty - Microsoft Research
https://www.microsoft.com/en-us/research/blog/p-programming-language-asynchrony/
Wyglada ciekawie. Free Ebook, step-by-step containers i microservices + .NET
Free ebook: .NET Microservices: Architecture for Containerized .NET Applications
https://blogs.msdn.microsoft.com/microsoft_press/2017/05/19/free-ebook-net-microservices-architecture-for-containerized-net-applications/
Podsumowanie tematyki .NET na build 2017
BUILD 2017 Conference Rollup for .NET Developers
https://www.hanselman.com/blog/BUILD2017ConferenceRollupForNETDevelopers.aspx
Oto plan na resztę .NET Core Tour! Na mapie pojawiło się kilka nowych miast oraz całodniowych warsztatów. Najbliższe spotkanie już w środę na Śląskiej Grupie Microsoft.
Dokładniejsza rozpiska tutaj: https://pyrzyk.net/tour
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1509638609080346&set=gm.784795815035109&type=3
Kilka rad dla tych, których czekają jakieś rozmowy kwalifikacyjne: 1. Zanim gość, który będzie testował Waszą wiedzę zacznie zadawać pytania, zawsze, powtarzam, zawsze zapytajcie, co konkretnie w tej firmie będziecie robić. Czyli, jaka aplikacja, w jakiej technologii i jaka konkretnie nowa funkcjonalność jest do zrobienia? Jeśli rekruter nie będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie - ładnie podziękujcie i wyjdźcie, bo to oznacza, że ta firma w ogóle nie szuka programisty, tylko chce sobie zbudować bazę danych programistów. Szkoda Waszego czasu. 2. Jeśli w czasie testów dostaniecie zadanie w stylu: wypisz liczby od 1 do 100 a co 3 liczba ma być 'ala' a co 5 'kot'", czy inny podobnie z dupy wzięty problem - ładnie podziękujcie i wyjdźcie, bo gość tak naprawdę nie chce sprawdzać waszej przydatności do konkretnego zadania, tylko podbudować swoje własne ego. Szkoda Waszego czasu. 3. Jeśli test trwa dłużej niż 30 min. a Wy właśnie odpowiadacie na 12 pytanie - ładnie podziękujcie i wyjdźcie. Szkoda Waszego czasu. Żeby sprawdzić wiedzę kandydata, zazwyczaj wystarcza maks. 5 odpowiednich (!) pytań.
[BUILD 2017] One XAML to rule them all
Microsoft/xaml-standard
https://aka.ms/xamlstandard
Dzisiaj oficjalnie oglosilismy aplikacje nad ktora pracowalem przez ostatnie 6 miesiecy!
Introducing the Azure app public preview
https://azure.microsoft.com/en-us/blog/azure-app-preview/
Zbior ciekawych bilbiotek i frameworkow .NET https://dotnet.libhunt.com/ tag #libs
Awesome .NET
https://dotnet.libhunt.com/
Dziś mięso z mikroserwisów!
https://github.com/dotnet-architecture/eShopOnContainers/ + draft ksiazki http://bit.ly/2p7NLD6 + https://microservices-demo.github.io/ + tag #architecture :)
dotnet-architecture/eShopOnContainers
https://github.com/dotnet-architecture/eShopOnContainers/
Bardzo fajna stronka umożliwiająca sprawdzanie czy zależności apki da się wykorzystać pod .net core, co za tym idzie, czy naszą aplikację możemy zmigrować.
Jakub Gutkowski
https://icanhasdot.net/
Czekalem z tym info do dlugiego weekendu. .NET Foundation - przez weekend nie wnikniecie raczej :) Ale w dlugi weekend juz tak:
https://dotnetfoundation.org/
POLECAM #oss !
.NET Foundation
https://dotnetfoundation.org/
Podczas pracy nad moim nowym projektem SewingMachine zacząłem zastanawiać się, czy w szczególnych wypadkach, serializacja obiektów nie mogłaby zachodzić szybciej. Zachęcam do zapoznania się z podejściem, które pozwala na 10x (słownie: dziesięć razy) szybszą serializację, zgodną z formatem protobuf-net.
Szymon Kulec 'Scooletz'
http://blog.scooletz.com/2017/04/27/protobufraw-vs-protobuf-net
Dla tych, co nie chca instalowac nowego VS albo Win10 na swoim kompie Microsoft przygotowal obrazy VM do testowania VS 2017.
Obrazy dzialaja do 07.07.2017
Download a Windows 10 virtual machine - Windows app development
https://developer.microsoft.com/en-us/windows/downloads/virtual-machines
http://mfranc.com/blog/evolution-of-engineer/
U mnie 1:37 wiec pozwole sobie zaspamowac.
Post o programistycznej ewolucji z techniczne centryznego programisty do inzyniera ktory postrzega kod jako koszt. Troche przemyslen o procesie zdobywania wiedzy i doswiadzenia i tez jak to wszytko sie zmienia z czasem.
Mozeciez tez przeczytac jak Eric Evans i DDD book zanudzily mnie na smierc :D
Zapraszam do dyskusji na blogu badz na naszej grupie.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1637253126302637&set=gm.774039352777422&type=3
Tona przykładów dla ASP.NET Core :). https://github.com/dodyg/practical-aspnetcore
dodyg/practical-aspnetcore
https://github.com/dodyg/practical-aspnetcore
Mastering C# Concurrency dzis za darmo na
Free Learning - Free Technology eBooks | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
.NET Core 2.0 - RyuJIT będzie nowym jitterem dla x86 :)
RyuJIT to be the x86 JIT in .NET Core 2.0 – Replacing JIT32 · Issue #10 · dotnet/announcements
https://github.com/dotnet/announcements/issues/10
Zapraszamy na 104. spotkanie Krakowskiej Grupy Developerów .NET.
Na tym oraz na kolejnych spotkaniach oprócz ReSharpera będziemy losować trzy bony na dostęp do Azura o wartości 100 USD ufundowane przez Microsoft. Mamy również kilka ciekawych gadżetów od Microsoft takich jak na przykład skarpetki z ikonkami Windowsa, koszulki, naklejki, karty.
Dodatkowo od tego spotkania na każdym kolejnym będziemy losować książkę ufundowaną przez firmę Infusion, którą możecie wybrać biorąc udział w ankiecie umieszczonej pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc5le3hRnGcSBXrTd_LEIVK4dWV36qTUrUefAzYimq37cm-Jg/viewform
To jeszcze nie koniec. Duża część naszych krakowskich .net'owców przychodzi na spotkania prosto po pracy przez co są wygłodniali. Firma Making Waves, która zawsze bardzo fajnie nam pomaga będzie nam dodatkowo fundować (oprócz darmowego browara) kanapki przygotowywane na miejscu w klubie.
Making Software Making Waves Polska Infusion Poland Hosting Webio Microsoft Pirios JetBrains
https://www.meetup.com/KGD-NET/events/239380102/
KGD.NET
https://www.meetup.com/KGD-NET/events/239380102/
!!UPDATE!! Strona http://netdevelopers.pl/ dostala wersje alpha tagow.
Jak to dziala? 1.Kazdy post ktory ma wiecje niz 10 lajkow jest zaciagany do mongodb. 2. Kazdy content z hash+tekst do spacji jest parsowany jako tag. 3. Przyklad dostepny tutaj: http://netdevelopers.pl/facebook/tag/event (ten post edytowalem w mongodb)
Osoby czesto dodajace posty: Szymon Kulec, Piotr Gankiewicz, Konrad Kokosa, Maciek Misztal, Łukasz Pyrzyk, Michał Dymel, Michal Franc, Tomek Pluskiewicz i inni oczywiscie - tagujcie posty :)
Jak na grupie jest jakis BigData freak to moze chce pogrzebac w lajkach ? W bazie jest info jakie byly posty lubiane itp. Moze sie przyda. Ja doszedlem do tego: http://netdevelopers.pl/facebook/karma To sa najbardziej lubiacy posty rozne :) Jak ktos ma pomysl jak sie tu zabawic z BigData to zapraszam :)
Planuje (z Wasza pomoca jak ktos chce - pisac na priv a pozniej kodowanie :) ) ulepszenia: -edycja tagow na stronie -tagowanie na stronie -ogladanie postow z tagami -Wasze pomysly
W zamian wieszna chwala tutaj: http://netdevelopers.pl/contributors :)
#netdevpl
.NET DevPL | Posty z tagiem 'event'
http://netdevelopers.pl/facebook/tag/event
.NET Core Tour i Tomasz Kopacz w serii "Czwartek z .NET"! Za 10 minut zaczynamy live stream! https://www.facebook.com/events/1829883970610426/
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1482722558438618&set=gm.771850012996356&type=3
Dawno mnie tu nie bylo. Mikro post o lekkiej refaktoryzacji mniej badz bardziej skomplikowanego kodu. Nawet z teoretycznie prostego kodu mozna wyciagnac calkiem fajne lekcje, wnioski i obserwacje.
http://mfranc.com/blog/code-review-one/
Jezeli macie kod ktory chcielibyscie poddac probie anonimowo to bardzo chetnie podziele sie wiedza i expem, wystarczy napisac do mnie :)
PS: W komentarzach mozecie ponarzekac na popupy
Code Review - C# Code | Michal Franc
http://mfranc.com/blog/code-review-one/
Cześć, Przygotowałem tuzin prostych przykładów dotyczących ASP.NET Core. https://github.com/spetz/asp-net-core-samples
Piotr Gankiewicz
http://piotrgankiewicz.com/2017/04/17/asp-net-core-12-samples/
Widzieliście już nową dokumentację dotnet'owych API? Można łatwo sprawdzić, które funkcje są dostępne lub nie na poszczególnych platformach włączając najnowsze .NET Standard/Core
.NET API Browser
https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/api/
Hej, W przyszły czwartek z Łukasz Pyrzyk będziemy gośćmi "Czwartki z .NET", a cały odcinek zostanie poświęcony głównie .NET Core. Live stream startuje o 14, a już teraz zapraszam do oglądania i zadawania pytań :). https://www.facebook.com/events/1829883970610426/
3. Czwartek z .NET
https://www.facebook.com/events/1829883970610426/
Zajawka na noc
http://makecode.com
Szybki wpis. Akurat na przeczytanie w komunikacji miejsckiej podczas drogi do pracy :)
Cleaner constructors with throw expressions in C# 7
https://writesoft.wordpress.com/2017/04/08/cleaner-constructors-with-throw-expressions-in-csharp-7/
Awesome .NET Performance Sporo źródeł nt. wydajności w .NET
https://github.com/adamsitnik/awesome-dot-net-performance
#performance
Dziś będzie architektonicznie: http://www.designsmells.com/articles/ten-must-to-read-books-for-software-architects/
Polecam przeczytac chociaz dwie w tym roku. Geniusze powinni przeczytac wszystkie do wakacji! :)
Ten Must to Read Books for Software Architects - Design Smells
http://www.designsmells.com/articles/ten-must-to-read-books-for-software-architects/
Cześć,
Wraz ze wzrastającym zainteresowaniem platformą Xamarin rośnie siła community w PL. :) W związku z tym chciałbym Was zaprosić do nowo powstałej grupy, która będzie miejscem, gdzie znajdą się: - Informacje na temat eventów związanych z platformą Xamarin w Polsce - Nowości dotyczących platformy - Pomoc dotyczącą określonego problemu - Różnych ciekawostek Mam nadzieję, że uda Nam się zbudować mocną i fajną grupę pasjonatów. https://web.facebook.com/groups/839564626201961/?ref=ts&fref=ts
No i mamy .NET Framework 4.7 :)
Announcing the .NET Framework 4.7
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/04/05/announcing-the-net-framework-4-7/
DurableTask, to niezwykle ciekawa biblioteka pozwalająca na zapisywanie loga wszystkich awaitowanych operacji, tak aby móc odtworzyć działanie metody i stanu jej zmiennych. Wystarczy uruchomić ją od początku a operacje raz wykonane, zostaną odzyskane ze składu danych (bez wykonywania ich ponownie).
Szymon Kulec 'Scooletz'
http://buff.ly/2owGkIj
Wiedzieliście, że w ten czwartek jest "Czwartek z .NET"? https://www.facebook.com/events/590931261104765/
To jest spotkanie online w czrtek 14:00-16:00
Członkowie tej grupy: Tomasz Kopacz i Piotr Stapp będą je prowadzić.
Agenda wygląda tak: 1. Czym jest .Net Core i jak go wykorzystać 2. Docker z perspectywy DevOps 3. Testowanie z Live Unit Test 4. Co nowego znajdziecie w C# 5. Do czego służy Roaming Extension 6. Inne ciekawe zastosowania Visual Studio ( m. in. debuggowanie, TypeScript, R, Python)
I teraz najlepsze: dostałem info, że to nie mają być pogaduszki przy kawie tylko służenie radami programistom. Dlatego każdy kto ma problem odnoszący się ww. tematów niech zada pytanie w komentarzu lub na twitterze z hashem #CzwartkiNET
Chodzi o to zeby pytania byly trudne :) Np. "Czy ile systemów produkcyjnych stoi na .NET Core".
1. Czwartek z .NET
https://www.facebook.com/events/590931261104765/
Pawel Klimczyk nowym Microsoft #MVP w kategorii #VisualStudio Gratulacje! :)
Microsoft MVP Community - Poland
http://mvp.pl/
3..2..1 Hejtujemy Jacob Jedryszek http://jj09.net/c-sharp-is-dead/
Jak dla mnie naciagane i szyte za grubymi nicmi. C# ma jeszce daleka droge to bycia 'Dead'. C# umrze zaraz po Javie ... a nie zapowiada sie na to.
Niemniej jednak warto pamietac by inwestowac czas w rozne koszyki i warto zerknac na takie technologie jak GO, RUST, Elixir czy nawet ( o zgrozo bede mowil herezje Javascript!!!). A teraz powiem jeszce wieksze herezje :D Javascript community dogania coraz szybciej braki wiedzy z inzynierii oprogramowania i staje sie coraz to bardziej stabilna platforma do budowania ciekawszych projektow.
C# is dead
http://jj09.net/c-sharp-is-dead/
Linq w .NET Core
Linq performance improvements in .NET Core
http://www.thomaslevesque.com/2017/03/29/linq-performance-improvements-in-net-core/
Gdyby kogoś interesowało - za darmo tylko dzisiaj. https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Czy ktoś ogląda na żywo co Jakub Gutkowski odwala na var Sovii? :D
Razem z Paweł Łukasik rozpoczęliśmy nagrywanie podcastu Ostra Piła. Planujemy poruszać tematy czysto techniczne jak i miękkie (plan do podejrzenia tutaj: https://trello.com/b/yXGeD0Ud/tematy-podcastow). Nagraliśmy dwa (prawie trzy) odcinki, zapraszam do posłuchania i podzielenia się opinią. Jesteśmy dostępni pod adresami: http://ostrapila.pl lub https://ostrapila.podbean.com/ lub https://itunes.apple.com/pl/podcast/podcast-ostrapi%C5%82a/id1219641297
Tematy podcastów
https://trello.com/b/yXGeD0Ud/tematy-podcastow
I na piąteczek jeszcze jedno świeże info - NuGet w MSBuild siedzi w VS 2017.
NuGet is now fully integrated into MSBuild
http://blog.nuget.org/20170316/NuGet-now-fully-integrated-into-MSBuild.html
Mamy nadzieję, że ta decyzja pozwoli nam zrobić konferencję na tym samym albo wyższym poziomie niż do tej pory!
Już serdecznie zapraszamy ;)
DevDay
http://devconf.pl/
Wyniki SO Developer Survey :)
Stack Overflow Developer Survey 2017
https://stackoverflow.com/insights/survey/2017
Niezmiernie miło jest mi zaprezentować .NET Core Tour 2017!
W ciągu czterech najbliższych miesięcy odwiedzę największe polskie miasta i opowiem najnowsze informacje na temat .NET Core zaczynając od .NET Standardu aż po ILa, a Piotr Gankiewicz pokaże jak robić profesjonalne aplikacje. W programie również DevWarsztaty we Wrocławiu i Warszawie. Najbliższe spotkanie już we wtorek na Wrocławskiej Grupie .NET!
Jeśli chciałbyś aby .NET Core Tour odwiedził Twoją grupę lub miasto - daj znać!
.NET Core Tour - Lukasz Pyrzyk
https://pyrzyk.net/tour/
Cześć!
Już wkrótce Rzeszów pojawi się na konferencyjnej mapie Polski :)
https://www.facebook.com/events/165989403909440/
RZEmiosłoIT
https://www.facebook.com/events/165989403909440/
Mastering Windows PowerShell Scripting [eBook] dzis za free
Free Learning - Free Technology eBooks | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Mikroserwisy w F# + NancyFx + Quartz. https://mnie.github.io/2017-03-11-sentimentAppPart3/
Niektóre kawałki kodu aż promienieją prostotą!
mnie.github.io
https://mnie.github.io/2017-03-11-sentimentAppPart3/
O kolejnej usłudze M$, która na prezentacjach wygląda fajnie, a jak wejdziemy w nią głębiej to spotykamy smoki...
Azure Bot Service – the good, the bad and the ugly - luktom.net
http://luktom.net/e1084-azure-bot-service-the-good-the-bad-and-the-ugly
Dziś dużo nauki: http://soapatterns.org/
Jednak polecam chociaż przejrzeć
SOA Patterns
http://soapatterns.org/
Ten tego ;-)
Osobiście nie zdążyłem zapoznać się ze wszystkimi niuansami wersji 6, a tu już sporo nowości do ogarnięcia w najnowszej wersji 7. Wygląda to naprawdę dobrze!
New Features in C# 7.0
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/03/09/new-features-in-c-7-0/
Są już Productivity Power Tools dla Visual Studio 2017
Productivity Power Tools for Visual Studio 2017
https://blogs.msdn.microsoft.com/visualstudio/2017/03/06/productivity-power-tools-for-visual-studio-2017/
Aaaaaa, co to u licha jest?!!? Jedyna gorsza rzecz jaką widziałem to automatycznie "tłumoczenie" na VSTS i MSDN...
Wklejam link zapozyczony od Jakub Gutkowski http://no-kill-switch.ghost.io/current-state-of-net-through-not-so-rose-colored-glasses/ Czytajcie :)
Current state of .NET - through not-so-rose-colored glasses
http://no-kill-switch.ghost.io/current-state-of-net-through-not-so-rose-colored-glasses/
2 nowych #MVP mamy i to z .NET :)
Microsoft MVP Community - Poland
https://www.facebook.com/mvppolska/posts/1281618755255404
Piekło zamarzło.
WordPress Running on .NET – Peachpie
http://www.peachpie.io/2017/02/wordpress-announcement.html
Dzień dobry. Wiecie dlaczego nie czytam tego kanału? Bo dużo jest tutaj promowanie swoich blogów. Może umówimy się, że nie będziemy wrzucać tutaj swoich tekstów. Każdy kto pisze mógłby to robić, bo to przecież ciekawe co właśnie napisałem(am). Jeśli ktoś uzna, że to co napisałeś/napisałaś to wrzuci tutaj tego linka za ciebie. Jeśli ktoś lubi czytać to co piszesz to pewnie już śledzi twojego bloga i nie musisz o tym przypominać tutaj, na slacku, na swoim blogu, na rss, na grupie fb, na twitterze, na youtube, na snapie, na innym kanale.
Zwykle nie wrzucam prywaty. Jednak aby nie było jak rok temu, że część osób pisała, że nie widziała iż można wygrać coś dodatkowego w "Daj się poznać" to tym razem promuję to bardziej. Sporo tutaj jest osób, które udział biorą w konkursie a więc: Do zdobycia jest klawiatura Razer BlackWidow Chroma, którą sponsoruję jako dotnetomaniak! Więcej info w załączonym poście.
dotnetomaniak.pl
https://www.facebook.com/dotnetomaniakpl/photos/a.10150300715513555.357382.162223888554/10155060525463555/?type=3
http://9gag.com/gag/aVqqrQ8 Może nie .NET a bardziej ogólnie. Dla tych co nie wiedzą lub dla przypomnienia - czasy sortowania względem rodzaju i różnorodności zbioru.
Coder bros: Sorting methods visualized
http://9gag.com/gag/aVqqrQ8
Nie jestem zwolennikiem reklamowania i tworzenia brandu osób itp. Ten post ma wydźwięk czysto naukowy na tej grupie. Postanowiłem go tutaj umieścić ponieważ uważam, że na prawdę zasługuje swoją jakością. Nikt mnie o to nie prosił :P (ukradłem :) )
Nie zamierzam spamować to kolejnymi odcinkami (bo to łamanie regulaminu :P) ani wklejać linków do "zasobów internetowych" uczestników poniższego video. Gorąco namawiam jednak do poszukania i followowania ich. Czyli: Maciej Aniserowicz, Andrzej Krzywda oraz Sławomir Sobótka
Video jest długie, ale warte uwagi. Zapraszam.
DevTalk Trio Live Q&A: Maciej Aniserowicz, Andrzej Krzywda i Sławek Sobótka (23.02.2017)
https://www.youtube.com/watch?v=9l54VokVRHY
Ciekawa lektura
On the need for a C# Renaissance – altdotnet
https://medium.com/altdotnet/on-the-need-for-a-c-renaissance-634078d4e865#.wnmeru7lh
Witam:) DSP2017 zbliża się wielkimi krokami, więc chciałam Was zaprosić na mojego bloga. Dzisiaj trochę o produktywności, ale już na dniach opiszę mój projekt przeznaczony dla... planszówkomaniaków. Spróbuję moich sił w MVC i Angular 2.0. Zachęcam do czytania i przesyłania feedbacku!
programmer-girl
http://www.programmer-girl.com/
Znów nie .net'owo ale ciekawie
Announcing the first SHA1 collision
https://security.googleblog.com/2017/02/announcing-first-sha1-collision.html
Cześć! DSP2017 jeszcze nie wystartował, niemniej chciałbym się przywitać i zaprosić Was do śledzenia projektu, którym będę się zajmował, a który dotyczyć będzie chatbotów :) Mam nadzieję, że Was zaciekawi :)
Poznaj chatboty – startuję w „Daj się poznać 2017” - luktom.net
http://luktom.net/e1006-poznaj-chatboty-startuje-w-daj-sie-poznac-2017
W środku tygodnia trochę historii nt. Visual Studio
20 Years Visual Studio and 16 Years Professional C#
https://csharp.christiannagel.com/2017/02/19/visualstudio20years/
Tak to tutaj zostawię....
mmisztal1980/NDC-London2017
https://github.com/mmisztal1980/NDC-London2017
NLog best practices:
Ultimate NLog guide for .NET logging - 19 best practices, resources, and tips
https://stackify.com/nlog-guide-dotnet-logging/
Nie wiem, czy widzieliście, że Stackoverflow zrobił fajną analizę
Top mentioned books on stackoverflow.com
https://writesoft.wordpress.com/2017/02/09/top-mentioned-books-on-stackoverflow-com/
Dziś trochę mięsa:
The 68 things the CLR does before executing a single line of your code (*)
http://mattwarren.org/2017/02/07/The-68-things-the-CLR-does-before-executing-a-single-line-of-your-code/
Niezłe info
Microsoft hosts the Windows source in a monstrous 300GB Git repository
https://arstechnica.com/information-technology/2017/02/microsoft-hosts-the-windows-source-in-a-monstrous-300gb-git-repository/
MS migruje swoje repozytoria (windows i office) na git’a.
TL;DR: repo windowsa ma 270GB i 3.5 miliona plików (cała historia). MS migruje z perforce na git’a. Git ma problem wydajnościowy (nigdy nie był projektowany do hostowania tak dużego projektu) - “git checkout” zajmował jakieś to 3h, “git status” 10m a “git clone” 12+ h. MS rozwiązuje go stosując GVFS – użytkownik pobiera tylko co jest mu potrzebne – teraz czasy są już akceptowalne: “git checkout” 30s, “git status” 4-5s a “git clone” kilka minut.
Do tego celu MS stworzył narzędzie GVFS – GVFS stands for Git Virtual File System. GVFS virtualizes the file system beneath your git repo so that git and all tools see a fully hydrated repo, but GVFS only downloads objects as they are needed. GVFS also manages git's sparse-checkout to ensure that git operations like status, checkout, etc can be as quick as possible.
- https://github.com/Microsoft/GVFS - https://blogs.msdn.microsoft.com/visualstudioalm/2017/02/03/announcing-gvfs-git-virtual-file-system/ - https://blogs.msdn.microsoft.com/bharry/2017/02/03/scaling-git-and-some-back-story/
Ciekawa dyskusja na reddicie - https://www.reddit.com/r/programming/comments/5rtlk0/git_virtual_file_system_from_microsoft/?utm_content=comments&utm_medium=browse&utm_source=reddit&utm_name=programming Polecam komentarze ctrl + f: MsftPeon oraz jeremyepling – wyjaśnili po co i dlaczego.
Hej. W tym roku w końcu postanowiłem zdać egzamin 70-480 będący częścią nowego MCSD: App Builder. Jeżeli ktoś też zbiera się do nauki do tego certyfikatu to zapraszam na swojego bloga gdzie będę prowadził zapiski z postępu nauki (w formie skrótu z książki Exam Ref i informacji znalezionych w sieci). Zapraszam do poczytania :)
http://kduszynski.pl/2017/02/01/mcsd-70-480-certyfikacja-microsoft-czas-start/
http://kduszynski.pl/2017/02/06/mcsd-70-480-tworzenie-struktury-dokumentu-html5/
[MCSD 70-480] Certyfikacja Microsoft czas start – Wildpost
http://kduszynski.pl/2017/02/01/mcsd-70-480-certyfikacja-microsoft-czas-start/
Krótki tutorial z prostą, przykładową aplikacją jak podpiąć się pod Facebook API bez użycia SDK (które już dawno nie było aktualizowane).
Piotr Gankiewicz
http://piotrgankiewicz.com/2017/02/06/accessing-facebook-api-using-c/
Tegorocznych filmów co prawda jeszcze nie ma, ale ubiegłoroczne też są super :)
Domain-Driven Design Europe
https://www.youtube.com/channel/UC3PGn-hQdbtRiqxZK9XBGqQ
Nie macie pomysłu na weekend? To może powrót do Linuxa? Na moim blogu pierwsza część jak być .NET developerem na Linux, a przynajmniej jak spróbować. I to bez dual-boot
Miłej zabawy :)
Stapp.space blog
https://stapp.space/ubuntu-net-developer-possibile-or-not-part-1-hyper-v/
Debuggowanie zdalnie .NET Core na UNIXACH :)
Private: Debugging .NET Core on Unix over SSH
https://blogs.msdn.microsoft.com/visualstudioalm/2017/01/26/debugging-net-core-on-unix-over-ssh/
Krótki wpis oraz wideo jak rozpocząć używanie SQL Server na Linuxie. Szczerze to byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jak szybko trwa konfiguracja całego środowiska (dosłownie 1 minutę) :).
Piotr Gankiewicz
http://piotrgankiewicz.com/2017/01/30/sql-server-on-linux-get-started/
Stworzyłem ostatnio kurs mailowy do nauki testowania aplikacji end-to-end z użyciem narzędzia Selenium w środowisku .NET. Kurs rusza 15 lutego i potrwa 7 tygodni. Jeżeli znacie kogoś, kto mógłby być zainteresowany tym tematem to będę wdzięczny za udostępnienie mu tego linku
End-to-end testing course
http://mailcourse.seleniumbook.com/
U T.Lisa jakiś czas temu na programistów narzekali (ale chyba jeszcze nie było tutaj), w ramach bonusu tytuł jak z ASZ Dziennik.
Dramat pracodawców: kandydaci nie przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne. "Bo nie chciało mi się jechać metrem"
http://innpoland.pl/128415,nie-przychodza-na-rozmowy-kwalifikacyjne-nie-szanuja-pracodawcy-bo-nie-chcialo-mi-sie-jechac-metrem
Czy Was też czasem korci by być złośliwym programistą?
Stapp.space blog
https://www.facebook.com/stapp.space/photos/a.1727575104219494.1073741828.1550232815287058/1727289517581386/?type=3
Nowe Visual Studio, nowy toolset do .NET Core. Krótko mówiąc same zmiany. Ale czy to działa? Czy warto?
O tym dzis na moim blogu. Zapraszam serdecznie.
Stapp.space blog
https://stapp.space/vs2017-plus-new-csproj/
Zestawienie bibliotek do przetwarzania obrazów, które już teraz możliwe są do wykorzystania pod .NET Core. Wśród nich mój personalny faworyt - ImageSharp, który wywodzi się z ImageProcessora, autorstwa Jamesa Southa, którego miałem okazję poznać i przegadać sporo godzin na jej temat. Kawał dobrego softu.
.NET Core Image Processing
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2017/01/19/net-core-image-processing/
Kod źródłowy klienta do Azure Service Bus został udostępniony na githubie:
Azure/azure-service-bus-dotnet
https://github.com/azure/azure-service-bus-dotnet
Zmian w Visual Studio 2017 jest bardzo dużo. Od "continious testing" po zmniejszoną liczbę miejsca na dysku. Mój faworyt ginie w tłumie i prawie go przeoczyłem. Ale na szczęście jest. Dzisiaj więc o wspólnym stylu kodowania.
Stapp.space blog
https://stapp.space/common-code-style-in-visual-studio-2017/
Cześć, Wspólnie z kolegą, który postanowił się przebranżowić postanowiliśmy, że stworzymy swego rodzaju kurs o programowaniu z naciskiem na dobre wzorce podczas tworzenia aplikacji. Całość ma prezentować holistyczne podejście do tworzenia oprogramowania, bardziej niż prowadzenie za rączkę po kolejnych słowach kluczowych w języku itd. Poniżej załączam "odcinek pilotażowy", a dokładniejszy opis o co w tym wszystkim chodzi jest w linku do bloga - być może komuś z Was przypadnie do gustu :).
Piotr Gankiewicz
https://www.youtube.com/watch?v=G1ej2KdU-yo
:D
Rumunia zlikwiduje podatek PIT dla wszystkich programistów!
http://wolnyrynek.com.pl/wiadomosci/rumunia-zlikwiduje-podatek-pit-dla-wszystkich-programistow/
Święta prawda.
od Scott Hanselman na 2017 rok
What .NET Developers ought to know to start in 2017
http://www.hanselman.com/blog/WhatNETDevelopersOughtToKnowToStartIn2017.aspx
Entity Framework Core 1.0 powoli małymi kroczkami
Looking at Entity Framework Core 1.0 -- Visual Studio Magazine
https://visualstudiomagazine.com/articles/2016/12/01/entity-framework-core-1_0.aspx
Super ciekawa seria artykulow nt. tworzenia systemu CI/CD w Azure w oparciu o OSS
My Take on an Azure Open Source Cross-Platform DevOps Toolkit
https://blogs.msdn.microsoft.com/allthingscontainer/2016/12/17/my-take-on-an-azure-open-source-cross-platform-devops-toolkit/
Zestawienie najciekawszych postów z ostatniego miesiąca (prototyp funkcjonalności):
.NET Developers Poland
http://netdevelopers.pl/facebook/top-last-month
Kraść wiedzę! https://getsharex.com/
(za linka podziękowania dla Tomasz Wisniewski)
ShareX - Take screenshots or screencasts, annotate, upload and share URL in clipboard
https://getsharex.com/
I tutaj wpadają już linki z NETDD, ja ze swojej strony na wieczór polece lżejszy materiał: DevTalk Live: panel, podczas którego przeprowadzałem 40-minutowy wywiad z Jonem Skeetem i Dino Esposito. Obecnym na sali się podobało, więc obecnym tutaj też ma szansę ;). Miłego!
devstyle.pl - Maciej Aniserowicz
http://devstyle.pl/2016/12/19/devtalk46-devtalk-live-with-jon-skeet-and-dino-esposito/
Pojawiają się sukcesywnie filmy z tegorocznego .NET Developer Days: https://www.youtube.com/channel/UC_oRRPZrYP4gZQOJOcuTyUw/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd. Nie wypada mi przy okazji nie polecić mojego wystąpienia o .NET Standard ;) https://www.youtube.com/watch?v=h5Sw46H8A8Q
DeveloperDays
https://www.youtube.com/channel/UC_oRRPZrYP4gZQOJOcuTyUw/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
System.Reflection - zagladamy do srodka
Why is reflection slow?
http://mattwarren.org/2016/12/14/Why-is-Reflection-slow/
Chciałbym zobaczyć całą jednostkę ALU w drewnie.........
Cisco Networking Academy
https://www.facebook.com/cisconetworkingacademy/videos/445633714243/
Po przeczytaniu tego artykułu wpadł mi pomysł, że można by zrobić fajną grę online polegającą na budowaniu własnego państwa: prawo, podatki, urzędy, itp itd... Można by rywalizować na różnych płaszczyznach (PKB, liczba ludności, ..) i nawiązywać relacje pomiędzy państwami.
Przy okazji fajny symulator mógłby z tego wyjść, żeby testować różne mechanizmy państwowości :p
Polak założył własne państwo bez ZUS-u, podatków i urzędników. Andrzej Duda mu nie odmówił
http://innpoland.pl/131631,polak-zalozyl-wlasne-panstwo-bez-zus-u-podatkow-i-urzednikow-andrzej-duda-mu-nie-odmowil
Wiosna 2017 - .NET Core 2.0 , .NET Standard 2.0 https://github.com/dotnet/core/blob/master/roadmap.md .
Jak ktoś chce usłyszeć więcej to zapraszam na LoGeek Night we Wrocławiu :) - http://career.luxoft.com/lts/logeek/poland/
dotnet/core
https://github.com/dotnet/core/blob/master/roadmap.md
Fixed price project - nigdy w życiu
Why We Don't Do Fixed-Price Software Projects (And Neither Should You)
http://blog.salsitasoft.com/why-we-dont-do-fixed-price-software-projects/
Microsoft's Latest Gamer-Changer: Windows 10 On Qualcomm Snapdragon Processors With Full X86 Apps
http://www.forbes.com/sites/davealtavilla/2016/12/08/microsofts-latest-gamer-changer-windows-10-on-qualcomm-snapdragon-processors-with-full-x86-apps/
Cześć, Wrzuciłem dzisiaj oficjalnie pierwszą wersję mojego ostatniego projektu open source o nazwie Lockbox. Idea jest bardzo prosta - decentralizacja trzymania zaszyfrowanych konfiguracji aplikacji + trywialna integracja z projektami .NET Core (lub jakimikolwiek innymi, bo całość to HTTP API). Być może komuś się przyda :).
https://getlockbox.com - landing https://github.com/Lockbox-stack/Lockbox - repo + docs http://docs.lockbox.apiary.io - API docs http://piotrgankiewicz.com/2016/12/05/lockbox/ - blog post
Lockbox - dead simple, centralized and secured storage for your credentials.
https://getlockbox.com/
Każdego dnia wydzielam małe metody z wielkich nic nie mówiących ciągów linii (z "wyjaśniającymi", tfu, komentarzami). Skąd taka niechęć programistów do tworzenia małych, zgrabnych, dobrze nazwanych funkcji?
bliki: FunctionLength
http://martinfowler.com/bliki/FunctionLength.html
Ayende rozprawia sie z performance w Dictionary
Making code faster: That pesky dictionary - Ayende @ Rahien
https://ayende.com/blog/176098/making-code-faster-that-pesky-dictionary
Gdyby kogoś interesowało - dzisiejszy gratisowy ebook: https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning#
Dzisiaj na PacktPub "Mastering C# Concurrency" https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning#
W PacktPub rozpieszczają nas ostatnio ;) https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning#
Dzis na PacktPub ksiazka dla .NET-owcow "Learning .NET High-performance Programming" z 2015 roku. https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning ..
404 - Page Not Found | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learningLearning
docker pull microsoft/mssql-server-linux
Microsoft announces SQL Server v.Next for Windows and Linux
https://techcrunch.com/2016/11/16/microsofts-sql-server-for-linux-is-now-available-for-testing/
I mamy Google! :)
Google signs on to the .NET Foundation as Samsung brings .NET support to Tizen
https://techcrunch.com/2016/11/16/google-signs-on-to-the-net-foundation-and-samsung-brings-net-support-to-tizen/?ncid=rss
Introducing Visual Studio for Mac :)
Visual Studio for Mac - Introducing Visual Studio for Mac
https://msdn.microsoft.com/en-us/magazine/mt790182.aspx
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale to jest chyba przełom.
ASP.NET Core for Angular, React, Knockout etc developers
https://www.youtube.com/watch?v=QjooGy_1qdk
Kolejny fajny post "Made in PL". Tym razem Func vs Expression>
Func vs. Expression - Forever F[r]ame
http://foreverframe.pl/func-vs-expression/
Jak działa GetType()
Blog Kokosa | Tajemnice CLR - jak działa GetType()
http://blog.kokosa.net/post/Tajemnice-CLR-jak-dziala-GetType
cześć, Może kogoś zainteresuje strona poświęcona programowaniu funkcyjnemu na platformie .net i językowi F# jednym słowem ...
Are you an experienced C#, Java or Python developer? Do you want to understand what all the fuss about functional programming is about?
Home | F# for fun and profit
http://fsharpforfunandprofit.com/
Siemka!
Chcę was zaprosić na tegoroczną edycje Dotnetconf PL która odbędzie się 5 Listopada. Jak co roku na naszej konferencji będą prezentacje na super poziomie przedstawiane przez polskich ekspertów. Ostatnio ogłosiliśmy pełną agende która się prezentuje następująco :
15:00 - 16:00 Piotr Stapp - Pogromcy mitów: HTTP/2 i wydajność 16:00 - 17:00 Paweł Łukasik - Hackowanie ILa 17:00 - 18:00 Daniel Krzyczkowski - Universal Windows 10 Platform 18:00 - 19:00 Szymon Kulec - Zrozumieć współbieżność 19:00 - 20:00 Marek Zając - Uwierzytelnianie w systemach rozproszonych 20:00 - 21:00 Dariusz Pawlukiewicz - Aurelia – Create next generation JavaScript apps today 21:00 - 22:00 Szymon Warda - Jak przestałem się bać i pokochałem przetwarzanie równoległe
Pełną agende z abstraktami możecie znaleźć na stronie : http://dotnetconf.pl/Agenda
Dodatkowo zapiszcie się na wydarzenie https://www.facebook.com/events/176777389395096/
DotNetConfPL 2016
https://www.facebook.com/events/176777389395096/
Cześć,
TL;DR: 25 lutego 2017 odbędzie się we Wrocławiu druga edycja Boiling Frogs, konferencji poświęconej szeroko rozumianemu Software Craftsmanship! Zapraszam do rejestracji i do zgłaszania prezentacji na stronie http://2017.boilingfrogs.pl
A dla zainteresowanych szczegółami:
W pierwszej edycji wzięło udział około 500 uczestników i feedback był bardzo pozytywny. W tym roku celujemy w ~1000 osób! Nagrania prezentacji z pierwszej edycji możecie znaleźć tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCgUfIjfLvWmARsQ-d5gPzrw/videos
W założeniu Boiling Frogs ma stworzyć pole do dyskusji i wymiany doświadczenia pomiędzy programistami różnych języków. Interesują nas uniwersalne tematy takie jak np. DDD, CQRS, SOLID lub TDD.
Proszę Was o wsparce: uczestnictwo, przekazanie informacji znajomym, zgłaszanie tematów na C4P.
Konferencja odbędzie się 25 lutego 2017 we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://2017.boilingfrogs.pl, możecie też śmiało pisać do mnie.
Dzięki i pozdrawiam, Tomek
Boiling Frogs | Software Craftsmanship in Wrocław
http://2017.boilingfrogs.pl/
DDD ? https://www.youtube.com/watch?v=dr8fZ_4KcXs wskakiwac @andrzejkrzywda live
(Posta usune wieczorem)
We introduce DDD in your project with Andrzej Krzywda [no. 2]
https://www.youtube.com/watch?v=dr8fZ_4KcXs
Ciekawe spojrzenie: "Facebook is paying 40-50 percent more than other places, which is usually a sign developers don’t want to work there."
Just shut up and let your devs concentrate, advises Stack Overflow CEO Joel Spolsky
http://www.geekwire.com/2016/just-shut-let-devs-concentrate-programming-expert-advises/
Zrobiliśmy z kolegą Szymonem "coming out" i upubliczniliśmy nasze zgłoszenie kandydatury na MVP w kategorii Visual Studio and Development Technologies. Wszystko to opisane na blogu Szymona (https://blog.scooletz.com/2016/10/13/cel-mvp/) i moim (http://blog.kokosa.net/post/AAAAAby-zostac-MVP). Taka ciekawostka .NETowego światka. Jeśli skądś nas kojarzycie, to liczymy na Wasze pozytywne wsparcie! Albo chociaż dobre słowo:)
Cel: MVP
https://blog.scooletz.com/2016/10/13/cel-mvp/
Jestem ciekaw Waszej opinii w temacie jako poniżej. Pytanie absolutnie nie .Net , ale myślę że może dotknąć sporą część z nas. Co zrobicie jeżeli faktycznie to wejdzie w życie?
40 procent podatku dla samozatrudnionych? Pakuję zespół i wyjeżdżamy, są Czechy, Rosja - informatyk odpowiada rządowi
http://natemat.pl/192029,wzrosna-podatki-dla-samozatrudnionych-pakuje-zespol-i-wyjezdzamy-sa-czechy-rosja-informatyk-odpowiada-rzadowi
Machine Learning! #piątunio
The Next Web
http://gph.is/2dRaNNu
NancyFx in ASP.NET Core => da się
http://www.talkingdotnet.com/use-nancyfx-in-asp-net-core/
Use NancyFx in ASP.NET Core #nancyfx #aspnetcore
http://www.talkingdotnet.com/use-nancyfx-in-asp-net-core/
Idealnie trafione :)
How it feels to learn JavaScript in 2016
https://hackernoon.com/how-it-feels-to-learn-javascript-in-2016-d3a717dd577f#.mnr5fkbif
https://toggl.com/programming-princess
Ostatnie wygrywa. :D
How To Save The Princess In 8 Programming Languages
https://toggl.com/programming-princess
TypeScript 2.0 ujrzał wreszcie światło dzienne ;)
TypeScript 2.0 is now available!
https://blogs.msdn.microsoft.com/typescript/2016/09/22/announcing-typescript-2-0/
Bebechy DateTime
DateTime under the hood
http://aakinshin.net/en/blog/dotnet/datetime/
Dla którzy jeszcze nie ściągnęli ;) Darmowy ebook w sam raz na weekend, 1187 stron!
Free ebook: Creating Mobile Apps with Xamarin.Forms, Preview Edition 2
https://blogs.msdn.microsoft.com/microsoft_press/2015/04/08/free-ebook-creating-mobile-apps-with-xamarin-forms-preview-edition-2/
Zbiór linków nt. wydajności w .NET
adamsitnik/awesome-dot-net-performance
https://github.com/adamsitnik/awesome-dot-net-performance
Nowy (i w dodatku darmowy) tool na horyzoncie:
CodeTrack
http://www.getcodetrack.com/
Wszystkiego najlepszego z okazji dnia Programisty - dzisiaj jest 256. dzień roku! :)
W imieniu liderów Warszawskiej Grupy .NET zapraszam na najbliższe *setne*, wyjątkowe spotkanie. Co w nim wyjątkowego? - formuła unconferene - po raz pierwszy nie będą to tradycyjne prezentacje - miejsce - duża przestrzeń w biurowcu przy wyjściu ze stacji metra Dworzec Gdański - inne, same dobre rzeczy ;-)
Więcej detali w linku ⤵
Warszawska Grupa .NET (WG.NET)
http://www.meetup.com/WG-NET/events/234014939/
Gdyby ktoś nie zauważył i był zainteresowany ;)
ASP.NET Web API: Build RESTful web applications and services on the .NET framework
Ps. złą miniaturę ładuje
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Free Learning - Free Technology eBooks | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Może kogoś zainteresuje: "The best SQL query analysis and optimization tool is now completely free!" :)
SQL Sentry Plan Explorer | SQL Query Optimization
http://www.sqlsentry.com/products/plan-explorer/sql-server-query-view
https://www.codingame.com/home Widzieliście?
CodinGame - Play with Programming
https://www.codingame.com/home
Zapraszam do udziału w konkursie krwiście .NETowego - do wygrania wejściówka na DeveloperDays! Starałem się by nie było nudno - żeby wygrać trzeba będzie pogłówkować :) Powodzenia!
Blog Kokosa | Konkurs - .NET Developer Days 2016
http://blog.kokosa.net/post/Konkurs-NET-Developer-Days-2016
Hej, Zabijcie mnie, ale nie mogę się powstrzymać. Właśnie opublikowaliśmy TELEDYSK!!! promujący konferencję Programistok.
Zapraszam do oglądania, bo czegoś takiego jeszcze nie było :).
Lajki i szery mile widziane, niech się niesie wschodnia fantazja :).
Programistok
https://www.facebook.com/programistok/videos/1071605709543897/
Art o tym czy dobrze uzywasz HttpClient
You're using HttpClient wrong and it is destabilizing your software
http://aspnetmonsters.com/2016/08/2016-08-27-httpclientwrong/
Ciekawa lista materiałów poświęconych DDD.
heynickc/awesome-ddd
https://github.com/heynickc/awesome-ddd
Super! Chociaż widział bym nas bardziej w kategoriach C++, AI, SQL/DB czy security zamiast Java, Python, Ruby czy shell.
Which Country Would Win in the Programming Olympics?
http://blog.hackerrank.com/which-country-would-win-in-the-programming-olympics/
Zaczynają się pojawiać filmy z NDC Sydney. #Piąteczek
NDC Conferences
https://vimeo.com/ndcconferences
Dzisiaj dziele z Wami sposobem jak otrzymać konto na platformie plulrasight na okres 3 miesięcy ! Polecam wiele kursów na temat testowania oprogramowania ( np. Selenium, SpecFlow, Xamarin Test Cloud) oraz kursy z podstawowej oraz bardziej zaawansowanej wiedzy z programowania. http://testingplus.me/2016/08/23/pluralsight-za-darmo/ Wiem, że kiedyś była informacja, jednak przypominam. Możliwe, że ktoś nie wie jeszcze o tym ;)
Pluralsight za darmo! Jak zdobyć? - Visual Studio Essentials
http://testingplus.me/2016/08/23/pluralsight-za-darmo/
Dzięki za polecenie ApexSQL w komentarzach kilka dni temu. Nie znałem tego narzędzia, a należy powiedzieć, że "it makes Management Studio great again". ;) Wyłączyłem wbudowany IntelliSense i korzystam z autouzupełniania ApexSQL. Kod pisze się prawie tak dobrze jak C# z ReSharperem. Nawet składnię JOINów uzupełnia samo korzystając z kluczy zdefiniowanych w tabeli, samo dodaje aliasy. Świetna rzecz.
To jeszcze link: https://www.apexsql.com/sql_tools_complete.aspx
Mięso na stół: https://rogeralsing.com/2016/08/16/wire-writing-one-of-the-fastest-net-serializers/
Czytac i krasc wiedze :) (jest tez polski akcent)
Wire – Writing one of the fastest .NET serializers
https://rogeralsing.com/2016/08/16/wire-writing-one-of-the-fastest-net-serializers/
Nie wiem ile razy już piekło zamarzało w ostatnim roku :)
Announcing PowerShell on Linux - PowerShell is Open Source!
http://www.hanselman.com/blog/AnnouncingPowerShellOnLinuxPowerShellIsOpenSource.aspx
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning Stare, ale za darmo. Dziś .Net Framework 4.5 Expert Programming Cookbook 4free
Free Learning - Free Technology eBooks | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Hej, mam niezmierną przyjemność zaprosić Was na konferencję w Bielsku-Białej. Jeśli mieszkasz gdzieś nie daleko to na pewno warto zaglądnąć.
Konferencja dla developerów jakiej nie było w Bielsku : arkadiusz benedykt
http://www.benedykt.net/2016/08/01/konferencja-pod-chmurka-z-piwkiem-w-rece/
Na dzis zbior linkow do bibliotek etc.:
thangchung/awesome-dotnet-core
https://github.com/thangchung/awesome-dotnet-core
"true" lub "not false" - do zgłębienia
The C# difference between ‘true’ and ‘not false’ - Bill Wagner
http://thebillwagner.com/Blog/Item/2016-07-26-TheCdifferencebetweenlsquotruersquoandlsquonotfalsersquo
Krotka relacja z NDC Oslo 2016 + prezentacje ktore uwazam ze warto obejrzec :)
NDC Oslo 2016 | Pragmatic Developer
http://www.mfranc.com/blog/ndc-oslo-2016/
Ciekawa książka w promocji w Helionie:
TDD. Sztuka tworzenia dobrego kodu
http://helion.pl/ksiazki/tdd-sztuka-tworzenia-dobrego-kodu-kent-beck,tddszt.htm
CAKE - alternatywa dla MSBuild!
CAKE: Building solutions with C# & Roslyn
http://blog.codeinside.eu/2016/07/09/cake-building-with-cake/
Pamietacie czasy Irca ? Oho bylo pieknie na quakenecie ...
Teraz troche takim ircem jest Slack.
I wlasnie na slacku na potrzeby konkursu Daj Sie Poznac Maciej Aniserowicz powstal slack dla devow. Stworzylo sie calkiem fajne community na tym slacku. Teraz slack zmienil nazwe na Devs PL i mysle ze czas zaprosic wiecej osob.
Co tam mozna znalezc ?
Dyskusje na rozne tematy, od polityki po programowanie. Dotnetconfpl np otworzylo tam kanal by wspomoc organizacje eventu.
Jak ktos jest zainteresowany to link z invajtem
Join Devs PL on Slack!
https://slack.devstyle.pl/
Czołem wszystkim!
Zapraszamy na kolejną edycje Dotnetconf PL która odbędzie się 5 Listopada 2016. Format podoby do poprzednich edycji. Jeden dzien a w nim 7 prezentacji na temat .NET i programowania.
Jeśli chcesz podzielić się wiedzą to zapraszamy! Wyślij swoją propozycje, call of papers jest aktualnie otwarte pod tym linkiem http://dotnetconf.pl/CallForPapers
Jeśli jesteś liderem lokalnej grupy .NET lub po prostu chciałbyś zorganizować wspólne oglądanie dotNetConfPL w twoim mieście to musisz sprawdzić ten link http://dotnetconf.pl/OnSiteEvents
Pozdrawiamy, Zespół dotNetConfPL
dotNetConfPL - wirtualna konferencja dla .NET developerów
http://dotnetconf.pl/CallForPapers
z cyklu wspominki z kontaktów od rekruterów ;) może macie coś swojego, fajnego?
Witam, Panie Mateuszu, poszukuję Senior Java Developerów oraz Tech Leadów Java do pracy w firmie ***. Czy byłby Pan zainteresowany rozmową? >>> Pani ***, Myślę, że z mojego profilu jasno wynika, że z Javą mam wspólnego tyle, co cyganie z pracą. Zapraszam do kontaktu wtedy, gdy będziecie Państwo poszukiwali pracowników o moim profilu... >>> Panie Mateuszu ;) z tymi Cyganami to niestety prawda. A co do Javy to oczywiście mój błąd – a jednak zwrócił on Pana uwagę. Jeżeli byłby Pan zainteresowany rolami developerskimi związanymi z .Net/C# to z chęcią umówię się na rozmowę telefoniczną.
Nie jest to co prawda .NET, ale myślę, że wielu z was się przyda.
Cassandra vs MongoDB vs CouchDB vs Redis vs Riak vs HBase vs Couchbase vs Hypertable vs...
https://kkovacs.eu/cassandra-vs-mongodb-vs-couchdb-vs-redis
Jakiego profilera używacie? Ja ostanio przesiadłem się na Prefix.
Prefix
http://www.prefix.io/
Hej, orientuje się ktoś jak wygląda sytuacja rynku pracy w USA dla programistów dotNETowskich z Polski? Chodzi o sam proces rekrutacyjny, formalności prawne etc? Chętnie posłuchałbym kogoś z doświadczeniem w tym temacie.
Scott Hanselman właśnie "tweetnął" o moim projekcie (https://getwarden.net), wygląda na to, że odczytał maila sprzed 2 miesięcy :D.
https://twitter.com/shanselman/status/746632185810063360
Scott Hanselman on Twitter
https://twitter.com/shanselman/status/746632185810063360
Project Rider Windows: http://download.jetbrains.com/resharper/riderRS-146.2572.exe OS X: http://download.jetbrains.com/resharper/riderRS-146.2572.dmg Linux: http://download.jetbrains.com/resharper/riderRS-146.2572.tar.gz
"This build introduces the long-awaited Unit Test Runner, To-do Explorer, Highlight Usages, along with Stack Trace Explorer. See the full list of fixes for Rider EAP build 7."
download.jetbrains.com
http://download.jetbrains.com/resharper/riderRS-146.2572.exe
AsParallel()
Researchers build a 1,000-core processor
https://www.engadget.com/2016/06/19/researchers-build-1000-core-processor/
Poniewaz wczoraj pojawil sie tu post Roba Ashtona warto podrzucic posty innych osob ktore odpowiedizal Robowi, ogolnie fajna dyskusja sie rozkrecila.
http://codeofrob.com/entries/why-you-cant-be-a-good-.net-developer.html https://ayende.com/blog/174433/re-why-you-cant-be-a-good-net-developer https://goodenoughsoftware.net/2016/06/16/robayende-net/
Moje 2 grosze.
Nie skupiajmy sie na technologi ale ciekawych firmach ktore rozwiazauja ciekawe problemy! Oraz inwestujmy w skille ktore nie sa zwiazane z frameworkami!
Dla mnie nie ma problemu o ktorym rozmawiaja wyzej wymienieni panowie. Nie identyfikuje sie z .NET-em. Pisze na Maczku, raz w Vimie, raz w Atomie, raz w Visual Studio z Vimem. Czasem popisze cos w Scali, czasem C#, czasem Javascript. Teraz ucze sie Dockera i Scali, rok temu uczylem sie F#.
I tak nie bede specjalista w jednej technologi, jestem za to specjalsita w rzeczach bardziej abstrakcyjnych jak budowanie teamow oraz distributed computing.
Mały off-topic. Jak zbudować dobry zespół?
Zaskakujące wyniki badań Google nad wydajnością zespołów
http://www.wykop.pl/artykul/3223311/zaskakujace-wyniki-badan-google-nad-wydajnoscia-zespolow/
Poniewaz pojawilo sie pare blog postow o tym jak to devsi .NET nie tykaja distributed swiata ....
Polecam tego malego ebooka for free.
http://book.mixu.net/distsys/
Jest to fajny 'wstep' ktory pokazuje kolejne tematy i zagadnienia do eksploracji pozniej.
Distributed systems for fun and profit
http://book.mixu.net/distsys/
Uważajcie na literówki podczas instalowania pakietów. Tak, wiem, windows jest mniej narażony niż unixy, ale zawsze ktoś może coś takiego wprowadzić np. do nugeta albo innego managera pakietów, z którego korzystacie.
Zaufana Trzecia Strona
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/jak-w-latwy-sposob-zainfekowac-17-000-komputerow-programistow/
Info z Twittera Scotta Hanselmana: ".NET Core will RTM on June 27th" :)
Bardzo ciekawy artykuł o tym jak działają na nas przerwania zewnątrz lub po prostu co się dzieje jak przylezie ktoś i powie "mogę Ci zająć chwilkę?" :)
Smashing Magazine
http://blog.ninlabs.com/2013/01/programmer-interrupted/
Hej, Jako że Daj Się Poznać 2016 - konkurs programistyczny dobiegł końca, to pochwalę się tym, co udało mi się zmajstrować w ramach projektu open source, a nuż komuś się przyda ;).
Strona główna projektu to: https://getwarden.net
W skrócie, stworzyłem bibliotekę opartą na .NET Core, która pozwala w dość prosty sposób zdefiniować akcje związane z monitorowaniem różnego rodzaju zasobów jak np. API, baza danych, dysk, proces itd. i odpowiednio regaować gdy coś jest nie tak. Do tego wszystkiego udało mi się jeszcze stworzyć UI w postaci aplikacji webowej, które jest częścią solucji więc można odpalić to lokalnie lub skorzystać z witryny, która sobie śmiga w Azure pod adresem https://panel.getwarden.net.
Wszystkie informacje o projekcie i przydatne linki można znaleźć na wspomnianej stronie głównej, jest tam między innymi opis, screencast oraz dokumentacja w postaci wiki na GitHub, natomiast przykładowe aplikacje są w repozytorium w folderze Examples.
Repozytorium znajduje się pod adresem: https://github.com/spetz/warden
Całość jest oczywiście dostępna w postaci paczek NuGet. Projekt będę się starał rozwijać dalej w miarę wolnego czasu :).
Warden - open source & cross-platform tool for simplified monitoring.
https://getwarden.net/
mmm Koniec miesiąca zapach świeżo wystawionej faktury.. Devsi dzielmy się dobrymi chwilami ;)
W końcu będzie można usunąć moduły z NodeJS bez używania basha ;).
Microsoft removes 260 characters NTFS Path limit in new Windows 10 insider preview - MSPoweruser
http://mspoweruser.com/ntfs-260-character-windows-10/
Jenkins wiecznie żywy...
Introducing Blue Ocean: a new user experience for Jenkins
https://jenkins.io/blog/2016/05/26/introducing-blue-ocean/
Informacji na naszej grupie coraz wiecej i wiecej. Interesujace posty gina ostatecznie w gdzies w feedzie strony. To samo dotyczy m.in. ankiet.
Postanowilem cos z tym zrobic i po raz drugi sprobuje zainicjowac strone http://netdevelopers.pl
W skrócie: Chcę z pomocą grupy zakodować kompedium wiedzy dla polskich programistów .NET :)
Więcej info tutaj: https://github.com/NetDevelopersPoland/NetDevPLWebsite
netdevelopers.pl
http://netdevelopers.pl/
Do porannek kawy artykul (z Code Project Sic!) nt. uzywania roznych struktur danych:
Choosing The Right Collection - CodeProject
http://www.codeproject.com/Articles/1095822/Choosing-The-Right-Collection
Do porannek kawy:
Nick Craver - Stack Overflow: How We Do Deployment - 2016 Edition
http://nickcraver.com/blog/2016/05/03/stack-overflow-how-we-do-deployment-2016-edition/
.NET Core RC2
.NET - Powerful Open Source Development
https://www.microsoft.com/net/core
https://github.com/aspnet/NodeServices
"Most notably, this includes server-side prerendering. You can build a "universal" (sometimes called "isomorphic") single-page application that renders its initial HTML on the server, and then continues execution on the client. Benefits:
-Massively improves application delivery and startup time (often reducing from 5-10+ seconds to 100ms or so, especially on high-latency networks or low-CPU-speed clients)
-Enables search engine crawlers to explore your SPA
-Ensures that users don't wait for any 'loading' UI when they first hit your application."
aspnet/NodeServices
https://github.com/aspnet/NodeServices
Hej, napisałem proste rozszerzenie do VS pozwalające szybko zmieniać ustawienia wcięć (taby/spacje) - dla tych którzy pracują nad projektami z różnymi konwencjami i nie chcą / nie mogą używać czegoś w stylu editorconfig (który zresztą nie zawsze działa idealnie): http://blog.dudak.me/2016/quick-indent-modifier-vs-extension/ Można się częstować :)
Quick Indent Modifier VS Extension
http://blog.dudak.me/2016/quick-indent-modifier-vs-extension/
Hej. hej. Jakby ktoś potrzebował szybko ogarnąć jakiś temat to utworzyłem kanalik na gitter.im https://gitter.im/dario-l/dotnetDevelopersPoland :) #mozesieprzyjmie
dario-l/dotnetDevelopersPoland
https://gitter.im/dario-l/dotnetDevelopersPoland
W końcu można tworzyć dowolną ilość prywatnych repozytoriów na #GitHub.
Introducing unlimited private repositories
https://github.com/blog/2164-unlimited-private-repos?utm_source=announcement&utm_medium=email&utm_campaign=ww-plusper-20160511
Zdaje się że niedługo dojdzie kolejny sposób zarządzania IIS'em ;)
Introducing the IIS Administration API
https://blogs.msdn.microsoft.com/webdev/2016/05/09/introducing-the-iis-administration-api/
.NET Core and ASP.NET Core 1.0 RC2 runtime and libraries will be available in mid-May. .NET Core and ASP.NET Core 1.0 RTM (release) runtime and libraries will be available by the end of June.
.NET Core RC2 – Improvements, Schedule, and Roadmap
https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2016/05/06/net-core-rc2-improvements-schedule-and-roadmap/
Hej. Dla tych zainteresowanych front-endem: ostatnio wyszła wersja RC Angulara 2. Spędziłem trochę bezsennych nocy próbując uruchomić ją (i wcześniejszą wersję beta) w projekcie ASP.NET MVC 6 i Visual Studio 2015, a ponieważ okazało się to dla mnie drogą przez mękę, postanowiłem napisać mini tutorial dla potomnych (w tym dla mnie, bo za tydzień pewnie wszystko zapomnę). Podrzucam linka, może komuś się przyda: http://www.mfurman.pl/2016/05/creating-new-project-with-angular-200.html
P.S. Wybaczcie kod wyjeżdżający poza ramkę, błędy stylistyczne, itp. Bloga stawiałem na szybko i tylko na potrzeby tego tutoriala (nie wiedziałem gdzie indziej to wrzucić, bo temat zbyt ogólny na SO). Jak znajdę chwilę to poprawię :)
Mateusz Furman's blog: Creating new project with Angular 2.0.0-rc.1 and ASP.NET MVC 6 - tutorial
http://www.mfurman.pl/2016/05/creating-new-project-with-angular-200.html
Ciekawe spostrzeżenia na temat dłuuugiej kariery między inny .NET developera.
Being A Developer After 40
https://medium.com/@akosma/being-a-developer-after-40-3c5dd112210c#.uqg7q4ilm
Jeszcze jeden news na dzis.
Okazuje sie ze jest narzedzie Cake http://cakebuild.net/
Ktos juz z tego korzystal?
Cake - Start
http://cakebuild.net/