.NET DevPL | Top posty z Facebooka z okresu 2018-03-01 - 2018-03-31

Wszystkie Top ostatni miesiąc Top rok

#DayTip Jak w pasku adresu w Exploratorze wpiszemy "cmd" lub "powershell" to odpala nam konsole w tym katalogu na ktorym jestesmy
Nie do końca .NET, ale ciekawe :)
Why Outsourcing your IT to Poland Will Ruin Your Life.
https://www.linkedin.com/pulse/why-outsourcing-your-poland-ruin-life-steve-sydenham/
#DayTip #VisualStudio czy kiedykolwiek zdażyło Ci się skopiować pustą linijkę zaraz po skopiowaniu jakiegoś fragmentu kodu? Wciśnij kilka razy Ctrl + Shift + V. Każde wciśnięcie tej kombinacji wkleja zawartość schowka z poprzedniego kopiowania. Jeśli masz R#, to dodatkowo pokazuje się piękne okienko :)
#DayTip Visual Studio - Editor Alt+Up/Down Tym skrótem możemy przenosić linijki kodu lub zaznaczony tekst, odpowiednio strzałka w górę i w dół przenosi aktualną linię/zaznaczony tekst o jedną linię w górę lub w dół. Przydatne zamiast bawić się zaznaczaniem, kopiowaniem wklejaniem.
i.imgur.com
https://i.imgur.com/bTWUKSY.gif
W Polsce działa kilka grup .NET w różnych miastach. Lista tych, o których wiem jest tutaj: http://netdevelopers.pl/groups (oczywiście zapraszam do dodawania/aktualizacji listy)
Mam do Was prośbę/zapytanie. Jeżeli ktoś chciałby wystąpić jako prelegent na którejś grup to proszę o kontakt. Przeważnie jest tak, że organizatorzy grup zwracają koszty przejazdu i ew. noclegu prelegenta. Nie mogę się tutaj wypowiadać ze 100% pewnością - wszystko zależy od grupy konkretnej. Tak na pewno robimy na WrocNET.
Podejmę się koordynacji komunikacji potencjalnych prelegentów. Zależy mi na sprawniejszym aktywowaniu osób offline :) Najczęściej wychodzi, że prelegenci nie wiedzą gdzie się zgłosić, a organizatorzy gdzie szukać prelegentów. Klasyczny problem jajka i kury.
Jak wygląda praktyka: 1. Zaczep mnie na priv - jak masz fajną rzecz to pokazania. Nauczyłeś sie czegoś i chcesz się tym podzielić. 2. Zapiszę Twoje dane kontaktowe, temat i ew. potencjalne miejsca gdzie chciałbyś wystąpić. 3. Skontaktuję się z organizatorami grup i przekaże im takie info. 4. Jeżeli wśród Twoich znajomych są osoby chcące wystąpić na grupie .NET - skontaktuj je ze mną :)
Benefity: 1. Prelegent - nabędziesz lub poszerzysz doświadczenie w przemawianiu publicznym. Dodatkowo zwiedzisz za free jakieś miasto :) Czasem nawet zareklamuje firmę, gdzie pracuje. 2. Grupa - nauczy się czegoś nowego od prelegenta
Zapraszam do kontaktu.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1730684606978238&set=gm.936058956575460&type=3
Przed świętami wrzucam link do fajnej serii postów nt.:"Scalable and Performant ASP.NET Core Web APIs"
https://www.carlrippon.com/scalable-and-performant-asp-net-core-web-apis-asynchronous-operations/
Scalable and Performant ASP.NET Core Web APIs: Asynchronous Code - Carl's Blog
https://www.carlrippon.com/scalable-and-performant-asp-net-core-web-apis-asynchronous-operations/
Zastanawiam się jak można wypuścić ORM do SQL, który po prawie 2 latach dopiero dostaje wsparcie dla grupowania :D.
EF Core 2.1 Roadmap: Views, Group By, and Lazy Loading
https://www.infoq.com/news/2018/02/EF-Core-2.1-Road-Map
#DayTip #VisualStudio201X #Debugging tip od mnie którego mega czesto korzystam, kiedy chce jeszczez raz przedebugowac poprzednią linijkę wystarczy zółtą strzałeczke debbugera przeciągnąć do lini która nas interesuje. https://msdn.microsoft.com/en-us/library/y740d9d3.aspx#Move the pointer to change the execution flow Enjoy :)
Navigating through Code with the Debugger
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/y740d9d3.aspx#Move
Podsumowanie naszej #DotNetos trasy. O tym, co się udało i co się bardzo udało ;-)
Szymon Kulec 'Scooletz'
http://blog.scooletz.com/2018/03/22/dotnetos-podsumowanie/
Natknąłęm się na ciekawą bibliotekę do mockowania https://github.com/tonerdo/pose
Przyklad mockowania (a raczej robienia shim https://en.wikipedia.org/wiki/Shim_(computing)) dla DateTime.Now Shim dateTimeShim = Shim.Replace(() => DateTime.Now).With(() => new DateTime(2004, 4, 4));
tonerdo/pose
https://github.com/tonerdo/pose
Pojawiły się nagrania z NDC London 2018
NDC London 2018 - YouTube
https://www.youtube.com/playlist?list=PL03Lrmd9CiGc8PAJ70E204i-DKRTGHAdp
#nauka #books
Darmowe ebooki od Microsoft
Microsoft Virtual Academy
https://mva.microsoft.com/ebooks?WT.mc_id=mva_smc_lexawareness_usen_twitter_ebooks_1398_
Ostatnio polecałem tego bloga http://enterprisecraftsmanship.com/ a chciałbym jeszcze polecić kursy autora bloga na pluralsight https://app.pluralsight.com/profile/author/vladimir-khorikov znajdziecie tam pierwszy sensowny i jedyny praktyczny kurs DDD, pragmatyczne testowanie, elementy programowania funkcyjnego, refaktoring anemicznych modeli i najnowszy "Domain-Driven Design: Working with Legacy Projects". To co mnie urzekło to bardo pragmatyczne podejście, przejrzyste przykłady i kodowanie na żywo. praktycznie każdy kurs jest warty obejrzenia także jak ktoś ma konto to zapraszam do obejrzenia w święta chyba że ktoś nie lubi rosyjskiego akcentu :)
Enterprise Craftsmanship - Software development principles and best practices
http://enterprisecraftsmanship.com/
#daytip
To i moja kolej. Mój świat zatrząsł się w posadach, gdy odkryłem, że jedna instancja VS może debbugować więcej niż jeden proces naraz. Wystarczy w trakcie sesji debugowej kliknąć prawym na innym projekcie i wybrać opcję Debug -> Start new instance (projekt się nawet skompiluje jeśli zajdzie taka potrzeba).
Co więcej, działa też Attach to process, a nawet Remote Debug. Bardzo przydatne w sytuacji, gdy w jednej solucji mamy i klienta, i serwer. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby debbugować dwie instancje tego samego projektu.
Czasem dla przejrzystości warto jednak odpalić VS drugi raz i mieć dwa okna obok siebie.
Cross platform code coverage arrives for .NET Core - przyklad jak mozna badac test code coverage w projektach C# i js
Cross platform code coverage arrives for .NET Core
https://tattoocoder.com/cross-platform-code-coverage-arrives-for-net-core/
Ostatnio na slacku DevsPl pisałem o tworzeniu nowej aplikacji w asp.net mvc core 2 z minimalną listą zewnętrznych zależności. Wyszło nam:
- Autofac (+ dodatki) - Dapper (+ dodatki) - FluentValidation - MediatR - Serilog (+ dodatki) - Swagger - DbUp - Template UI oparty o Bootstrap 4 (+ jQuery)
Baza danych to sql server, ale docelowo postgre. Cały system chcemy zrobić zgodnie z http://scs-architecture.org/. Powyższe dotyczy tylko jednego z serwisów całego systemu. :)
SCS: Self-Contained Systems
http://scs-architecture.org/
Dziś na Packtpub Functional C#
Free Learning - Free Programming eBooks | PACKT Books
https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning
Chciałbym zaproponować małą inicjatywę na grupie. Nieraz odkrywamy w czasie pracy jakieś drobne triki które ułatwiają nam pracę i można się nimi podzielić z innymi albo też znamy coś od lat a może inni jeszcze tego nie znają. Więc proponowałbym krótkie wpisy z #DayTip (lub o innej nazwie). Co wy o tym sądzicie?
#Blazor i wołanie REST-owych API? Żaden problem
Szymon Kulec 'Scooletz'
https://buff.ly/2G7JxDU
Zawitaliśmy do Rzeszowa z devWarsztaty :)
ktoś chętny?
https://www.meetup.com/devWarsztaty/events/248333604/ :)
[Rzeszów] Microservice development (with examples in NServiceBus)
https://www.meetup.com/devWarsztaty/events/248333604/
Fajna prezentacja o Docker, jeśli ktoś chce dobrze zrozumieć.
G/Devs Lublin
https://www.facebook.com/gdevslublin/videos/1002182133265901/